جمعه , جنوري 19 2018
کور‌پاڼه / خبرونه / جنرال ویلسون شوفنر: گروه داعش بگونۀ کامل در افغانستان سرکوب شده است

جنرال ویلسون شوفنر: گروه داعش بگونۀ کامل در افغانستان سرکوب شده است

 

 

جنگجویان داعش از 404 ولسوالی در حال حاضر فقط در یک ولسوالی در افغانستان باقی مانده اند

بیشتر جنگجویان داعش در افغانستان جنگجویان پیشین طالبان پاکستانی هستند که اکنون با گروه داعش پیوسته اند

كابل – یک مقام نظامی امریکا می گوید، گروه داعش بگونۀ کامل در افغانستان سرکوب شده و تنها یک تعداد محدود از جنگجویان این گروه باقی مانده اند.

گروه داعش که فعالیت خود را سال گذشته در افغانستان و پاکستان آغاز کرد، اخیراً حملات اش در شرق افغانستان را افزایش داد. اما جنرال ویلسون شوفنر سخنگوی ماموریت آموزشی ناتو در افغانستان روز گذشته گفت: جنگجویان داعش از 404 ولسوالی در حال حاضر فقط در یک ولسوالی در افغانستان باقی مانده اند. شوفنر طی یک کنفرانس تلیفونی به خبرنگاران در واشنگتن گفت، یگانه ولسوالی که جنگجویان داعش در آن حضور دارند در شرق افغانستان موقعیت دارد. شوفنر ازین ولسوالی نام نبرده است. اما پیش ازین مقام های ولایت ننگرهار از فعالیت جنگجویان داعش در ولسوالی اچین این ولایت خبر داده اند. مقامات نظامی سال گذشته تعداد جنگجویان داعش را بین هزار تا سه هزار تن خوانده بودند که در شش یا هفت ولسوالی ولایت ننگرهار حضور داشتند. اما به گفته سخنگوی ماموریت آموزشی پیمان ناتو در افغانستان در حال حاضر تعداد جنگجویان داعش در ننگرهار در پائین ترین سطح آن قرار دارد. جنرال ویلسن شوفنر بیشتر جنگجویان داعش در افغانستان را جنگجویان پیشین طالبان پاکستانی خوانده که به گفته وی اکنون با گروه داعش پیوسته اند. شوفنر در ادامه گفت، بسیاری از این جنگجویان در نتیجه عملیاتی که علیه شورشیان در پاکستان راه اندازی شد، به افغانستان پناه آوردند. وی افزود می گوید: خشونت های انجام شده از سوی گروه داعش در ننگرهار باعث تضعیف حمایت این گروه در افغانستان شد.

با آنکه جنرال شوفنر گروه داعش در افغانستان را سرکوب شده می خواند اما وی این گروه را هنوز هم به عنوان یک تهدید استراتیژیک می داند که در افغانستان باقی مانده است.

دا وګورئ

واشنګټن پوسټ: له طالبانو سره د مسکو اړیکې له مجاهدینو سره د امریکا اړیکو ته ورته دي

  د روسیې د بهرنیو چارو وزیر هندي ډ‎يپلوماټانو ته ویلي و چې مسکو له ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *