کورپاڼه / تحلیل / معضل بیکاری نیروی بشری ماهر در افغانستان

معضل بیکاری نیروی بشری ماهر در افغانستان

علی احمد سعادت

کشور های روبه انکشاف، بعد از بحرانهای اقتصادی در جهان کشور های پیشرفته ازنرخ بلند بیکاری رنج می برند. اگر بخواهیم افغانستان را مورد مطالعه قرار دهیم نسبت به کشور های دیگر روبه انکشاف فرق می کند چون در آن کشور ها اکثراً نرخ بلند بیکاری بین اشخاص وجود دارد که ازتجربه وتحصیلات خوبی مرتبط به وظایف که انجام می دهند برخوردار نیستند، اما در افغانستان باوجود کمبود در نیروی بشری ماهر یعنی دارای تجارب وتحصیلات خوب که افغانستان واقعاً به آن نیاز دارد. شرایط موجود با عث شده که  تعدادی  زیاد اشخاص ماهر بیکار باشند و از ظرفیت های موجود استفاده نشود.

این مهم است که بدانیم کدام عوامل سبب به میان آمدن این معضل اجتماعی در افغانستان شده است. می توان گفت که این موضوع به اهداف پنهان جامعه جهانی در راس آن امریکا از کمک به افغانستان برمی گردد ، چون طوری به اثبات رسید منابعی که در بخش توسعه اقتصادی واجتماعی در افغانستان به مصرف رسید موثریت  چندانی برای توسعه پایدار در افغانستان نداشتند. از سوی دیگر دولت های کمک کننده  هدف شان سهم گرفتن در بازی جهانی علیه تروریزم و پیدا نمودن جایگاه در این منطقه استرتژیک از آسیا بودند تا بتوانند با استفاده از آن برای همیشه و دایمی از افغانستان منحیث ابزار استفاده کنند.

کمک های سرسام آور بدون پلان دراز مدت وسنجیده شده، کنترول دقیق از نحوه مصرف آن باعث شد تا تقاضای عمومی در افغانستان بلند رفته ومردم افغانستان به مرور زمان از جامعه تولیدی بودن به جامعه مصرفی مبدل شوند. این را نمیتوان انکار نمود که مردم دروضعیت بدی در دهات افغانستان زندگی داشتند، اما بهر صورت آنها  در زراعت مشغول کار بودند ونیاز مندی های زندگی شان را از آن فراهم می کردند. سرازیر شدن کمک های بیرونی  باعث شد تا مردم در شهر ها به ساده گی عایدی  بدست آورند ونیاز نداشته باشند زحمات زیادی را در دهات برای گذراندن زندگی شان تحمل کنند.

چون تعدادی که دسترسی مستقیم به منابع اول کمک های جامعه جهانی در افغانستان داشتند شرایط طوری برای شان مهیا شده بود که می توانستند هرقدر بخواهند از آن منابع استفاده کنند . چون جامعه جهانی در اوایل هیچ نوع کنترولی را برای مصرف کمک های شان در افغانستان اعمال نکرده بودند تعدادی ازآن اشخاص به تنهایی ضرورت به مصرف عایدات بدست آمده را نداشتند فرصت برای دیگران یعنی اقارب شان نیز مناسب شد تا در کنار شان از سهولت  های به میان آمده عایدی بدست آورند و زندگی را که در دهات افغانستان به دشواری سپری می کردند در شهر ها به راحتی بگذرانند.

نیتجه آنرا امروز می بینیم که دهات افغانستان از سکنه خالی می شود و شهر های بزرگ افغانستان بیشتر گنجایش نفوس را در خود جا داده که همه باشندگان به مشکلات جدی مواجه شده اند ودولت افغانستان نیز اقدامات اصولی وقناعت بخش برای مبازره با این معضل اجتماعی ندارند. زمانی جامعه  جهانی بازبینی در کمک های شان به افغانستان نمودند دیگر نتوانستند به چشم مالیه دهنده گان شان خاک بپاشند واهداف سیاسی شان را در عقب کمک های بشر دوستانه پنهان نمایند ومجبور شدند کنترولی را در نحوه کمک های شان به افغانستان وضع نمایند که این موضوع باعث شده تعدادی زیادی از موسسات غیردولتی خارجی وداخلی نتوانند بودجه بدست آورند ودر حالت سقوط قرار گرفتندو اکثریت کارمندان شاغل در موسسات بیکار شدند.

به علت مشکلات موجود در دولت افغانستان ونحوه گزینش افراد در پست های دولتی تعدادی افراد زیادی که در موسسات کار می کردن بعد اینکه موسسات نتوانستند پروژه ای بدست آورند امروز به جمع بیکارن موجود پیوستند واین موضوع می تواند برای آینده افغانستان خطر ناک باشد. چون با وجود ظرفیت های موجود در کشور در صورت سرمایه گذاری روی آن صورت گیرد فرصت های کاری برای تعداد زیادی ایجاد می شوند اما سرمایه گذاری صورت نگرفته چون شرایط مناسب برای سرمایه گذاری خارجی موجود نیست از جانبی هم نهاد مالی های وپولی فعال درافغانستان نتواسته راهکار درستی را برای جمع آوری سرمایه های پراگنده به دست افراد، معرفی کنندوبتوانندهمین سرمایه هاراجمع آوری نموده و سرمایه مولدبسازند.

همه این معضلات ناشی از فساد اداری موجود در نظام حاکم است چون هر اقدامی موثر برای سرمایه گذاری وکاهش مشکلات موجود صورت گرفته بعد از گذشت زمان محدودی به دست مافیای اقتصادی وحامیان شان در پست های بلند دولتی آغشته به فساد سقوط کردند ویا آنها نیز آغشته به فساد شدند ومسیر اصلی خود را رهانمودند. در صورتیکه توجه جدی در زمینه ی جذب نیروی بشری ماهر صورت نگیرد افغانستان به مشکلات جدی در آینده مواجه خواهند شد.

فرار مغزی(مهاجرت اشخاص مجرب وتحصیل کرده به کشور های دیگر برای دریافت فرصت های کاری) معضله جدی است که دولت توان مهار آنرا نداشته از جانبی هم مشاور های خارجی با معاش بسیار بلند در ادارات افغانستان کار می کنند اما باوجود موجودیت نیروی بشری ماهر هم سطح شان در داخل افغانستان توجه صورت نمی گیرد در نهایت افغانستان به دایره فقر اقتصادی گیر مانده و وبا وجودیکه میداند رهایی از آن جز استفاده از نیروی بشری ماهر داخلی که تعهد به ساختن افغانستان را داشته باشند چیزی دیگر نیست اقدامی درست انجام نمی شود.

دا هم وګورئ

جنرال واحد طاقت، از کمونیستهای پیشین افغانستان و کارمند خاد،

جاسوس څوك دى؟

ف، فايض زه دلته پر كوم خاص شخص بحث نه لرم، ما ته دا خبره ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *