دوشنبه , فبروري 19 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / مقام‌ها: کار بالای بند پُله‌باغ در هلمند به‌زودی آغاز می‌شود

مقام‌ها: کار بالای بند پُله‌باغ در هلمند به‌زودی آغاز می‌شود

پروژۀ پُلهباغ در نزدیکی بند کجکیاست که پول آن منظور شدهاست و دیزاین آن نیز تکمیل خواهد شد، این بند حدود ۹۰ میگاوات برق تولید خواهد کرد

حکومت برای ساخت بندها بر دریاهای کشور و نیز مهار آبهای روان باید از منابع داخلی و کمکهای جامعۀ جهانی استفاده کند(كارشناسان اقتصادی)

كابل – مقام‌ها در وزارت انرژی و آب می‌گویند که کار ساخت بند پُله‌باغ بر دریای هیرمند در هلمند به‌زودی آغاز خواهد شد.

امان‌الله غالب، معین وزارت انرژی و آب به رسانه ها گفت: «پروژۀ پُله‌باغ در نزدیکی بند کجکی‌است که پول آن منظور شده‌است و دیزاین آن نیز تکمیل خواهد شد. این بند حدود ۹۰ میگاوات برق تولید خواهد کرد.»

بر بنیاد اطلاعات وزارت انرژی و آب، بند پُله‌باغ در ۷۰ کیلومتری بند برق کجکی در هلمند بر دریای هیرمند موقعیت دارد. در همین حال، شماری از آگاهان با درنظرداشت ظرفیت بزرگ آبی دریای هیرمند به این باور اند که یافته‌های اولیه نشان می‌دهند که بالای این دریا تا ۱۰ بند دیگر ساخته شده می‌تواند.

آنان می‌گویند که حکومت برای ساخت بندها بر دریاهای کشور و نیز مهار آب‌های روان باید از منابع داخلی و کمک‌های جامعۀ جهانی استفاده کند.

سید مسعود، استاد اقتصاد در پوهنتون کابل گفت: «موقعی که برق تولید می‌شود در حقیقت صنعت ایجاد می‌شود و صنعت که ایجاد شد مالیه گرفته می‌شود؛ این به این معنی است که دوباره خود حکومت حمایت می‌شود.»

این در حالی‌است که گفته می‌شود با ساخته‌شدن شماری از بندهای بزرگ در کشور در درازمدت، افغانستان به یکی از صادر کننده‌گان بزرگ برق در منطقه مبدل خواهد شد.

دا وګورئ

ملي مشارکت ګوند: تش په نوم رهبران د افغانانو ترمنځ نفاق ته لمن وهي

  په افغانستان کې روان وضعیت له بل هر وخت څخه ډېر بحراني شوى، اړتیا ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *