تازه مطالب
کورپاڼه / كالم / توضیح خبرگزاری فارس در مورد یک مطلب نشر شده در روز نامۀ ویسا

توضیح خبرگزاری فارس در مورد یک مطلب نشر شده در روز نامۀ ویسا

خبرگزاری فارس: در پی انتشار یك مطلب طنز هجو آمیز در سایت‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران، یك روزنامه افغان با جدی فرض كردن این مطلب، خبرگزاری فارس و ایران را متهم به اختلاف افكنی میان مسلمانان كرد.

به گزارش فارس، انتشار یک طنز درباره “کشف قرآن قدیمی با 115 سوره در اطراف قم” در یکی از سایت‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران، روزنامه افغان را به خطا انداخت و سبب شد اتهاماتی را به خبرگزاری فارس و ایران وارد کند.

به گزارش فارس، وبلاگ “گامرون” به نویسندگی “شایگان اسفندیاری” با هدف مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران مطالبی را منتشر می‌كند که به تازگی خبری جعلی با عنوان “كشف یك قرآن خطی با 115 سوره در بیابان های قم” را منتشر کرده است.

نویسنده این وبلاگ در خبر خیالی و ساختگی خود که آن را به خبرگزاری فارس منتسب کرده، آورده است که در پی حفاری‌گروهی از باستان شناسان در اطراف شهر قم، یك جلد قرآن كریم با قدمت 1400 سال کشف شده که 115 سال دارد.

نویسنده در صفحه اول وبلاگ خود بصورت بزرگ به مخاطبان اعلام كرده كه “خواننده ی محترم، بیشتر مطالب این وبلاگ طنز هستند، لطفاً قبل از خواندن مطلب به بخش و دسته ای که مطلب در آن منتشر شده دقت بفرمایید، مطالبی که در بخش‌های سرگرمی، طنز سیاسی و طنز اجتماعی قرار دارند واقعی نیستند. در ضمن من با خبرگزاری فارس و رجانیوز شوخی دارم و برای همین همیشه از آنها نقل قول می‌كنم”.

در پی انتشار این مطلب مزورانه، برخی سایت‌های ضد انقلاب مانند “بالاترین” از فرصت استفاده كرده و این خبر را بازتاب داده اند.

متاسفانه روزنامه “ویسا” چاپ افغانستان که این خبر را از طریق یک اعلامیه دریافت کرده است، بدون تحقیق درباره منبع، صحت و یا سقم این خبر، بلافاصله به قضاوت و موضع‌گیری علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

این روزنامه در مطلبی با عنوان “توطئه دیگر شیطانی كه در حال تكوین است” نسبت به این طنز واکنش نشان داده است.

نویسنده این مطلب در روزنامه ویسا خود مدعی است که این خبر منتسب به فارس را از طریق یک اطلاعیه که احتمالاً در شیطان‌خانه‌های كابل كه فعالیت زیر زمینی دارد، دریافت کرده نه از طریق سایت خبرگزاری فارس.

اصول خبری می‌طلبد که پیش از واکنش نشان دادن به خبری درباره صحت و سقم آن تحقیق شود، آن هم خبری با این درجه اهمیت که یکی از ارکان اسلام یعنی قرآن کریم و همچنین یکی از صحابه‌های گرامی رسول اکرم به هجو گرفته می‌شود.

در پایان مطلب نیز روزنامه ویسا مدعی شده كه پشت صحنه این ماجرا غرب و یهود و نصاری قرار دارند، حال آن که نویسنده خود ناآگاهانه در دام تفرقه افکنانه غرب میان 2 کشور اسلامی افتاده است.

در همین راستا به منظور آگاهی مخاطبان از حقیقت ماجرا نكاتی به شرح ذیل بیان می ‌شود:

1- نویسنده وبلاگی که این خبر منتسب به فارس در آن منتشر شده با صراحت تمام اعلام كرده كه با خبرگزاری فارس شوخی دارد و مطالبی كه در این وبلاگ منتشر می شود كاملا خیالی است و وجود خارجی ندارد، بعبارتی دیگر كاملاً ساختگی و طنز است.

2- این مطلب در سایت‌های ضد انقلابی مانند بالاترین منتشر شده كه از یك طرف منبع این خبر وبلاگ نامبرده معرفی شده و از طرف دیگر خط و مشی این شبكه اجتماعی كاملا ضد انقلاب و موضعی مغرضانه علیه سایت‌های انقلابی مانند خبرگزاری فارس دارد.

3- نویسنده یادداشت روزنامه ویسا اشاره كرده كه واقعیت ماجرا معلوم نیست و به نقل از یك بیانیه كه خود مدعی شده توسط جریان های شیطانی در كابل منشتر شده، قضاوت را برعهده مخاطبان و دستگاهها و ارگان های افغانستان واگذار كرده در حالیكه منبع خبر كاملاً مشخص و واضح است و متهم كردن حلقه‌های مذهبی نزدیك به قم در این ماجرا پذیرفتنی نیست.

4- متاسفانه در سال‌های اخیر مشاهده می‌شود که خبرهایی بی پایه و بی بنیان مانند این، سبب ایجاد جوی ضد ایرانی در افغانستان می‌شوند و افغان‌ها بدون تحقیق به دام پهن شده افتاده و علیه جمهوری اسلامی ایران به شدت واکنش نشان می‌دهند. کشورهای غربی حاضر در افغانستان به سرکردگی آمریکا هرگز چشم دیدن روابط حسنه بین ایران و افغانستان را ندارند به همین دلیل با خبرسازی دروغ و ایجاد فضای ضد ایرانی در افغانستان، اذهان افغان‌ها را علیه جمهوری اسلامی تحریک می‌کنند.

5- به نظر می‌رسد همانگونه كه نویسنده احتمال داده، دست‌های غرب و جریانات شیطانی با این علم كه در روز جهانی قدس كه ملت‌های مسلمان ایران و افغانستان با مشت‌های گره كرده نابودی رژیم صهیونیستی و استكبار و نظام سلطه را فریاد ‌می زنند، در توطئه‌ای طراحی شده این بیانیه را در سطح وسیعی در سطح شهر كابل توزیع كرده تا بتوانند این روز بزرگ را كم رنگ جلوه دهند. اما هم ملت ایران و هم ملت افغانستان بخوبی می‌دانند كه مسلمانان امت واحده هستند چه شهروند افغان باشند و چه ایرانی.

6- ای کاش ویسا در قالب رفتاری حرفه ای، ابتدا کنکاشی در مورد صحت و درستی خبر و انتشار آن در خبرگزاری فارس صورت می داد و سپس اقدام به تحلیل و انعکاس آن می کرد.

7- این نخستین باری نیست که برخی رسانه های معاند جمهوری اسلامی ایران در افغانستان اقدام به تبلیغات سوء و تلاش برای مخدوش کردن چهره جمهوری اسلامی ایران می نمایند و البته همانگونه که نویسنده اشاره نموده است.

یاد داشتی بر توضیحنامۀ نا موجه خبرگزاری فارس در مورد یک مطلب نشر شده در روزنامۀ ویسا:

ما افغانها بحیث جزئی از امت اسلامی کاملاً برین باور هستیم که امت مسلمه حیثیت یک جسد واحد را دارد، و بقول حضرت علامه اقبال (رح)

تمییز رنگ و بو بر ما حرام است

که ما پر وردۀ یک نو بهاریم

در حدیثی از پیامبر گرامیاسلام آمده است که مسلمانان حیثیت جسد واحد را دارند که هر گاه عضوی از آن بدرد آید همۀ وجود رامتأثیر میسازد، بناأً ما تمام امت مسلمه را برادر خود میخوانیم و میدانیم؛ غم آنها را غم خود و شادی آنان را شادی خود میدانیم و هرگز به خط کشیها در بین وجود واحد امت مسلمه قایل نیستیم؛ ولی هرگز روانمیداریم و شایسته و قابل تحمل نمیدانیم که عقاید مسلمانان خواه به هر عنوانی مورد استهزا گرفته شود و تا حدی که بخداوند (ج) پیامبر (ص) و یک صحابی بزرگ دروغ بسته شود و یک صحابی جلیل القدر دیگر مورد اهانت قرار بگیرد. ما نمیخواهیم دامنه این بحث به منازعه در مورد عقاید سنی و شعیه کشانیده شود؛ اما این را هم باید فراموش نکنیم که تفاوتهای مذهبی را میدانیم و اظهاراتی که درین رابطه شده از آن بی اطلاع نیستیم؛ ولی خیر امت مسلمه درین است که افراد و پیروان مذاهب با هم زندگی مسالمت آمیز داشته باشند، ما به یاد داریم که اما شهید حسن البنا (رح) در زمان حیات شان، اساس دارالتقریب بین المذاهب الاسلامی را گذاشت که در کنفرانسها و جلساتی که به این ارتباط دایر کردند، علمای اهل تشیع هم اشتراک داشتند و این واقعاً یک آغاز نیک بود که متأسفانه دنبال نگردید.

ولی در آنچه که در نوشتۀ منتشره در روزنامۀ ویسا بدان اشاره رفته است توهین بسیار صریح به دین مقدس اسلام صورت گرفته که به هیچوجه من الوجوه قابل تحمل نیست ولی در آنچه بعنوان اعتراض در مورد نوشتۀ منتشره در روز نامۀ ویسا آمده حیثیت «عذر بدتر از گناه» را دارد نوشته یی که در ویسا بر آن اعتراضی شده «طنز هجو آمیز» خوانده شده است که این در حقیقت یک گریز ماهرانه از پذیرش یک حرکت مجرمانه است. از طرف دیگر در نوشتۀ منتشره در ویسا خواسته شده بود حلقاتی که اینچنین حرکت به آنها منسوب شده میتواند موقف خود را روشن کنند، ولی تا اکنون آنها مهر سکوت بر لب نهاده اند و درین نوشتۀ خبر گزاری فارس هم که در حقیقت به یک توجیه نا درست توسل جسته شده است به صراحت در مورد محکوم نمودن چنین اظهاراتی ذکری بعمل نیامده است، اصلاً طنز و تمسخر در مورد مسایل مؤمن به که بین سنی و شعیه مشترک است چه معنا دارد؟ آیا چنین حرکات با نشر کارتونهایی که در دنمارک به عنوان اهانت به اسلام صورت گرفت تفاوت دارد؟

اگر چنین حرکت های را هم طنز تلقی کنیم، حلقات منحرف فکری و اعتقادی هر روز بدان متوسل خواهند شد.

دا هم وګورئ

BlueMarble-2001-2002

د ځمکې د تودوخې زیاتوالی؛ لاملونه او تاوانونه یې

لیک: صلاح الدین کبیر ساینسې څیړنې ښیې چې د ځمکې تودوخه ورځ تربله زیاتیږې، د ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *