دوشنبه , فبروري 19 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / افسر بلند رتبه اردوی امریکا: افزایش نظامیان امریکایی در افغانستان دستاوردی برای واشنگتن نخواهد داشت

افسر بلند رتبه اردوی امریکا: افزایش نظامیان امریکایی در افغانستان دستاوردی برای واشنگتن نخواهد داشت

 

وقتی که 100 هزار نفر از بهترین نظامیان امریکا موفق به انجام ختم جنگ افغانستان نه شدند 15 هزار تن هم این کار را کرده نمی توانند

اظهارات اخیر درباره افزایش نیرو در افغانستان چیز جدیدی نیست، در واقع تاریخ در حال تکرار است

واشنگتن – یک افسر بلند رتبه اردوی امریکا با بررسی وضعیت افغانستان اظهار داشت که افزایش نظامیان امریکایی در افغانستان هیچ دستاوردی را برای این کشور نخواهد داشت، زیرا بحران افغانستان یک موضوع کاملا سیاسی است.

دنی سجورسن، افسر بلند رتبه اردوی امریکا که سابقه حضور در افغانستان را نیز دارد با اشاره به اعزام نزدیک به هزار نظامی دیگر امریکایی به افغانستان در یادداشتی در روزنامه د هیل نگاشته است:” اظهارات اخیر درباره افزایش نیرو در افغانستان چیز جدیدی نیست و در واقع تاریخ در حال تکرار است.”

این هزار نظامی در حالی به افغانستان اعزام خواهند شد که ستراتیژیست‌های امریکایی هیچ ایده‌جدیدی ندارند؛ احتمالا به این دلیل که هیچ راه‌حل نظامی برای یک مشکل اساسا سیاسی وجود ندارد.

وی با اشاره به حضور 100 هزار نظامی آمریکایی در افغانستان در سال 2011-2012 نوشت چطور 15 هزار نظامی می‌خواهند ناگهان ضربات متعددی را به طالبان وارد کنند وقتی که 100 هزار نفر از بهترین نظامیان امریکا موفق به انجام این کار نشدند.

این افسر سابق اردوی امریکا تلاش‌های واشنگتن برای ایجاد یک حکومت مرکزی قدرتمند را نیز در افغانستان بیهوده دانست، زیرا جامعه افغانستان بر مبنای خودمختاری مناطق دوردست و قبیله‌ای و واگذاری قدرت به آن‌ها بنا شده است.

 

وی با اشاره به مدت زمان طولانی حضور نظامی امریکا در افغانستان نیز اظهار داشت: اکثر جنگجویان طالبان افغانستان اسلام‌گرایان ملی‌گرایی هستند که برای اخراج نیروهای خارجی از خاک این کشور تلاش می‌کنند. آن‌ها هیچ ارتباطی و یا ارتباط بسیار کمی با 11 سپتامبر و تهدیدهای تروریستی فراملیتی برای امریکا دارند.

وی در انتها نیز تصریح کرد: “وقتی درباره افغانستان صحبت می‌کنیم، همانطور که در رابطه با ویتنام نیز صدق می‌کرد، پرسش مهم این نیست که آیا جنگ قابل پیروزی است، سوال اصلی باید این باشد که آیا ارزش جنگیدن وجود دارد.”

دا وګورئ

ملي مشارکت ګوند: تش په نوم رهبران د افغانانو ترمنځ نفاق ته لمن وهي

  په افغانستان کې روان وضعیت له بل هر وخت څخه ډېر بحراني شوى، اړتیا ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *