دوشنبه , فبروري 19 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / راپور شبکۀ سی بی اس: کابل بعد از هفده سال جنگ هنوز هم محاصره است

راپور شبکۀ سی بی اس: کابل بعد از هفده سال جنگ هنوز هم محاصره است

 

عصاکر امرکایی از سفارت تا میدان هوایی بدون هلیکوپتر نمیتوانند رفت و آمد کنند

اردوی افغانستان را بدون کمکهای امریکا برای شش ما اکمال کرده نمی توانیم (رئیس جمهور در مصاحبه با شبکه سبی بی اس)

تنها در چهار ماه اخیر بیش از دو هزار و 500 نظامی و پولیس افغان کشته و بیش از چهارهزار نفر نیز زخمی شدهاند

کابل – پس از ۱۶ سال جنگ، مصرف یک تریلیون دالری واشنگتن و کشته شدن بیش از 2400 نظامی امریکایی، اکنون پایتخت کشور در محاصره قرار دارد و رئیس جمهور غنی مدعی است که اردوی افغانستان بدون کمک‌های امریکا حتی ۶ ماه دوام نخواهد آورد.

به گزارش شبکه خبری سی.بی.اس، جنگ افغانستان طولانی‌ترین جنگ تاریخ امریکا است و برای دیدن مشکلات امنیتی این کشور نیز نیازی نیست که فاصله زیادی را در کابل طی کنید.

بر بنیاد این گزارش کابل، پایتخت افغانستان چنان خطرناک است که دیپلومات‌ها و نظامیان امریکایی اجازه ندارند از جاده استفاده کنند و فاصله میدان هوایی تا مقر سفارت امریکا را باید با طیاره ها طی کنند.

چند سال قبل کاروان نظامیان و دیپلومات‌های امریکایی از طریق زمینی به میدان هوایی می‌آمدند، اما اکنون از پنجره طیاره ها می‌توان کابل را دید. آن‌ها پشت دیوارهای ضد انفجار، همه زمان حضور خود در افغانستان را می‌گذرانند. در حالی که نظامیان امریکایی نمی‌توانند فاصلۀ دو کیلومتری را زمینی طی کنند این پرسش پررنگتر مطرح می‌شود که امریکا در کجای این جنگ قرار دارد؟

از سوی دیگر رئیس جمهور غنی نیز در گفتگو با سی.بی.اس گفته که تنها در چهار ماه اخیر بیش از دو هزار و 500 نظامی و پولیس افغان کشته و بیش از چهارهزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا درصورت خروج امریکا از افغانستان حکومت وحدت ملی نیز سقوط می‌کند، نیز تصریح کرد که بدون حمایت امریکا قادر به حمایت از اردوی کشور برای 6 ماه نیستیم.

در راپور سی بی اس مامورین و نظامیان امریکایی از سفارت تا میدان هوایی در هلیکوپترها رفت و آمد می کنند، بعد از 17 سال جنگ کابل هنوز هم حاصر است.

دا وګورئ

ملي مشارکت ګوند: تش په نوم رهبران د افغانانو ترمنځ نفاق ته لمن وهي

  په افغانستان کې روان وضعیت له بل هر وخت څخه ډېر بحراني شوى، اړتیا ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *