چهارشنبه , جنوري 17 2018
کور‌پاڼه / خبرونه / سازمان ملل: یمن در بدترین وضع فاجعۀ انسانی به سر می‌برد

سازمان ملل: یمن در بدترین وضع فاجعۀ انسانی به سر می‌برد

 

محاصرۀ یمن نه تنها انسانی نیست؛ بلکه بگونۀ وحشیانه بوده که تااکنون نظیر نداشته است

واشنگتن – کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل اوضاع مردم یمن را در پی حملات و محاصره این کشور فاجعه‌بار و شبیه پایان جهان توصیف کرد.

رعد الحسین، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل با بیان اینکه اوضاع انسانی، صحی، معیشتی، میزان مرض ‌ها، مرگ و میر زیاد در نتیجۀ سوء تغذیه و ادامۀ محاصره اوضاع فاجعه‌بار یمن را به چیزی شبیه پایان هسته یی مشابه کرده است گفت، از زمان تاسیس سازمان ملل و در طول ۵۰ سال اخیر دنیا چنین مصیبتی با این میزان را به خود ندیده است.

الحسین گفت، سرمنشی کل سازمان ملل از همه کشورهای عضو دائم شورای امنیت خواسته تا عربستان را برای لغو محاصرۀ یمن تحت فشار قرار دهند؛ اما هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده؛ زیرا عربستان با لغو محاصره مخالف است و اگر محاصره ۱۰ روز دیگر ادامه یابد، روزانه هزاران یمنی به دلیل نبود مواد غذایی و دوا خواهند مرد.

به نوشتۀ روزنامۀ لبنانی الدیار، این مقام سازمان ملل گفت که محاصرۀ یمن نه تنها انسانی نیست بلکه وحشیانه بوده که تاکنون نظیر نداشته است.

عبدالله المعلمی، نمایندۀ عربستان در سازمان ملل نیز در عکس العمل به سخنان رعد الحسین او را طرفدار انصارالله خواند و گفت، وی اطلاعات درستی دربارۀ یمن نمی‌دهد و گزارش‌های او به سرمنشی سازمان ملل نادرست و کذب است.

سفیر عربستان در سازمان ملل سخنان وی دربارۀ وحشیانه خواندن محاصرۀ یمن را نامناسب دانست و گفت، نباید این سخنان از سوی رئیس کمیسیون حقوق بشر به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای سازمان ملل گفته شود.

دا وګورئ

واشنګټن پوسټ: له طالبانو سره د مسکو اړیکې له مجاهدینو سره د امریکا اړیکو ته ورته دي

  د روسیې د بهرنیو چارو وزیر هندي ډ‎يپلوماټانو ته ویلي و چې مسکو له ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *