دوشنبه , فبروري 19 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / واشنگتن پست: امریکا و غنی می خواهد لشکر ملیشه های محلی در افغانستان را بسازد

واشنگتن پست: امریکا و غنی می خواهد لشکر ملیشه های محلی در افغانستان را بسازد

 

این نیروها مصرف کمتری دارند و درعوض می توانند از محل فعالیت های تروریستان به اردوی افغان و امریکایی اطلاعات جمع آوری کنند

با در نظرداشت تجارب گذشته ایجاد لشکر ملیشه های محلی جدید جنگ جاری در کشور را تشدید کرده و افغانها را در بین خود متفرق خواهد ساخت (جنرال عتیق الله امرخیل)

واشنگتن – روزنامه واشنگتن پست در شماره اخیر خود مطلبی را در مورد تشکیل یک نیروی جدید در افغانستان منتشر کرده ‎است.

در آغاز این مطلب از سوی روزنامه یک پرسش مطرح شده ‎است که آیا بسیج ملیشه‎های محلی در افغانستان راه حل مؤثر برای تروریزم است؟

در ادامه این مطلب آمده است که پالیسی‌سازان اردوی ایالات متحده امریکا اخیراً تشکیل یک نیروی محلی اردوی ملی افغانستان را پیشنهاد کرده‎اند تا نیروهای امریکایی و افغان را تقویت کنند.

روزنامه تایید کرده است محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان هم روی این موضوع کار می کند. گفته شده که این نیروها هزینه کمتری دارند و درعوض می توانند از محل فعالیت های تروریستان به اردوی افغان و امریکایی اطلاعات جمع آوری کنند.

واشنگتن پست می‎نویسد، به‌طور مشخص، ملیشه‎های محلی در مورد محل بود و باش تروریستان معلومات استخباراتی پر ارزش را فراهم کرده می‎توانند.

این روزنامۀ انگلیسی می نویسد، تحقیق‌شان نشان می‎دهد که استفاده از غیر نظامیان برای شناسایی تروریستان معمولاً گروه‎های تروریستی را به عکس العمل نشان دادن تحریک می‎کند و در حقیقت استفاده از خشونت علیه غیر نظامیان را از سوی آن‎ها افزایش می‎دهد.

واشنگتن پست در پایان این مطلب نگاشته است که این به آن معنی است که ملیشه‎های محلی خطرهای بزرگ را متوجه اعضای خود شان، محل اقامت شان و همچنان توانایی حکومت برای تقویت نیروهای پولیس و اردوی این کشور می‎سازد.

گفتنی است که سازمان ملل و سازمان دیده بان حقوق بشر طرح ایجاد ملیشه های محلی جدید درافغانستان را محکوم کرده اند.

اما اگاهان نظامی و فعالان حقوق بشر به این باور هستند، ملیشه های محلی که چندان نظارت از کارکرد آنها نمی شود، باعث نقض بیشتر حقوق بشر و ادامه جنگ در کشور خواهند شد.

جنرال عتیق الله امرخیل اگاه امور نظامی می گوید که پروژۀ ملیشه سازی یک پروژۀ مطلقا ناکام است. امرخیل می افزاید، با در نظرداشت تجارب گذشته ایجاد لشکر ملیشه های محلی جدید جنگ جاری در کشور را تشدید کرده و افغانها را در بین خود متفرق خواهد ساخت.

دا وګورئ

ملي مشارکت ګوند: تش په نوم رهبران د افغانانو ترمنځ نفاق ته لمن وهي

  په افغانستان کې روان وضعیت له بل هر وخت څخه ډېر بحراني شوى، اړتیا ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *