دوشنبه , فبروري 19 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / انتخابات آیندۀ پارلمانی در تاریخ تعیین شده برگزار نمى شود

انتخابات آیندۀ پارلمانی در تاریخ تعیین شده برگزار نمى شود

بر اساس جدول افشا شده پروسۀ ثبت اطلاعات و فهرست رای دهندگان تا ۲۳ اسد ۱۳۹۷ تهیه می گردد، درحالیکه برگزاری انتخابات به تاریخ ۱۶سرطان ۱۳۹۷ اعلان شده است (پژواک)

کابل – جدول زمانی “ثبت نام و فهرست رای دهندگان انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى” نشان میدهد که انتخابات آینده در زمان معین شدۀ آن (۱۶سرطان ۱۳۹۷)، برگزار نمى شود.

به گزارش اژانس پژواک، بر اساس جدول زمانى که کاپى آن به این اژانس خبری رسیده است؛ پروسه ثبت اطلاعات و فهرست رای دهندگان باید از تاریخ ۶ حمل تا ۲۳ اسد ۱۳۹۷ تهیه و تکمیل گردد.

کمیسیون مستقل انتخابات قبل از این اعلام نموده بود که انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها به تاریخ ۱۶سرطان سال ۱۳۹۷برگزار خواهد شد.

بر اساس این جدول افشا شده، از تاریخ ۲۴ قوس تا ۱۲ حوت ۱۳۹۶ کارهای تدارکاتی و انتقال وسایل ثبت نام رای دهندگان به دفترمرکزى انجام میشود و ثبت نام رای دهندگان در سه مرحله صورت می گیرد، که بخش اول آن ۶ حمل آغاز و ۵ ثور ختم، بخش دوم در مرکز و ولسوالی ها در ۱۵ ثور آغاز و ۳ جوزا ختم، و نهایت بخش سوم آن در قریه ها به تاریخ ۱۵ جوزا آغاز و ۲۴ جوزا پایان می یابد.

دراین جدول زمانى همچنان نگشاته شده است که همزمان با فعالیت های ذکر شده، استخدام رؤسای ساحوی، معاونین و… از تاریخ ۱۰ قوس تا ۱۱ حوت ۱۳۹٦ صورت می گیرد.

برعلاوه این بر اساس این جدول زمانی، آموزش اساتید در دفتر مرکزی از تاریخ ۲۱ دلو تا اول حوت ۱۳۹٦، استخدام کارمندان ثبت نام رای دهندگان از تاریخ ۱۱ جدی تا ۱۹ حوت ۱۳۹۶، آموزش کارمندان ثبت نام رای دهندگان و NRO از ۶ حوت ۱۳۹۶ تا ۴ حمل ۱۳۹۷، بخش دوم آموزش مسوولان انتخاباتى ولسوالی ها، معاونین و کارمندان ثبت نام رای دهندگان از تاریخ ۱۲ حمل تا ۱۳ ثور١٣٩٧، و کمپاین تبلیغات عامه ازماه دلو ۱۳۹۶ آغاز و تا جوزای ۱۳۹۷ صورت می گیرد.

با در نظرداشت این جدول زمانى، تمامى روندهاى آمادگى براى برگزارى انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى تا ٢٣ اسد سال١٣٩٧ تکمیل مى گردد؛ درحالیکه کمیسیون مستقل انتخابات ۱۶سرطان سال ۱۳۹۷ را زمان برگزارى انتخابات اعلام کرده است.

با این حال یوسف رشید رئیس اجرایى دیدبان انتخابات شفاف و عادلانه افغانستان (فیفا) می گوید، در صورتیکه این جدول زمانی ثبت نام و لیست رای دهندگان موثق و نهایی باشد، قابل نگرانی و تشویش است.

یوسف رشید افزود: “به اساس این جدول؛ ختم پروسه۲۳ ماه اسد ۱۳۹۷ اعلام شده است، معلوم می شود که تاریخ برگزاری انتخابات تغییر می خورد و قابل بحث است که چرا کمیسیون در خفا پلان دارد که انتخابات را از تاریخى که اعلام کرده به تاریخ بعدی به تعویق بیندازد.”

موصوف، تهیۀ لست رای دهندگان را نیز مهم عنوان کرده، گفت کمیسیون مجبور است که تهیۀ لیست رای دهندگان را از صفر شروع کند و تمام واجدین شرایط رای دهی را ثبت نام کند؛ اما فرصت داده شده که در جدول زمانی آمده است، محدود است و ممکن که میلیون ها تن از اشتراک در انتخابات باز خواهند ماند.

دا وګورئ

ملي مشارکت ګوند: تش په نوم رهبران د افغانانو ترمنځ نفاق ته لمن وهي

  په افغانستان کې روان وضعیت له بل هر وخت څخه ډېر بحراني شوى، اړتیا ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *