دوشنبه , فبروري 19 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / اتحادیۀ حقوقدانان: رییس جمهور غنی ١٤ فرمان تقنینى را خلاف قانون صادر کرده است

اتحادیۀ حقوقدانان: رییس جمهور غنی ١٤ فرمان تقنینى را خلاف قانون صادر کرده است

 

صدور این فرمان ها، بی پروایی حکومت را در برابر حاکمیت قانون نشان میدهد و حکومت به خود حق می دهد که قانون مصوب شورای ملی و توشیح شده ریاست جمهوری را نادیده بگیرد

کابل – اتحادیۀ حقوقدانان افغانستان منتقد اند که ۱۴ فرمان تقنینی رئیس جمهور غنی که دو روز قبل از افتتاح اجلاس شورای ملی صادر شده است، از لحاظ شکلی خلاف قانون اساسی مى باشد.

گل احمد مددزی معاون اتحادیۀ حقوقدانان افغانستان که دیروز در نشست خبری در کابل صحبت می کرد، گفت که حکومت در ۱۴ سنبلۀ سال روان، دقیقاً دو روز قبل از افتتاح اجلاس شورای ملی، به تعداد ۱۴ فرمان تقنینی را از آدرس مصوبات کابینه که هیچگونه بنیاد مسجل در قانون اساسی ندارد، صادر نموده است که تمامی این فرامین از لحاظ شکلی، مخالف حکم ماده ۷۱ قانون اساسی بوده است.

موصوف با بیان اینکه در فرمان تقنینی ۱۵۸ریاست جمهوری؛ سن تقاعد جنرالان، کمتر از سن تقاعد ساتنمنان تعیین شده است‎، گفت که دراین فرمان نظر به قانون قبلی، حداقل سه سال و حد اکثر ۹ سال حق کار را از افسران، بریدملان و ساتنمنان سلب کرده است، که این کار سبب کاهش فیصدی معاش تقاعدی آنها می گردد.

مددزی افزود: “مطابق به ماده ۷۹ قانون اساسی، حکومت می تواند در حالت تعطیل ولسی جرگه، در صورت ضرورت عاجل و به استثنای امورمالی و بودجه، فرمان های تقنینی را ترتیب نماید؛ بنابر این صدور فرمان تقنینی ۱۵۸ از صلاحیت حکومت نبوده و دخالت آشکار در صلاحیت شورای ملی شناخته می شود.”

معاون اتحادیۀ حقوقدانان افغانستان، گفت که صدور این فرمان ها، بی پروایی حکومت را در برابر حاکمیت قانون نشان میدهد و به این معنی است که حکومت، جانشین تمام عیار شورای ملی شده است.

او تصریح کرد که حکومت با این عملش، به خود حق می دهد که قانون مصوب شورای ملی و توشیح شدۀ ریاست جمهوری را نادیده بگیرد و بجای آن، فرمان تقنینی دلخواه خویش را نافذ بسازد.

در قطعنامۀ صادر شده از سوی اتحادیۀ حقوقدانان افغانستان از حکومت خواسته شد که بخاطر احترام به حاکمیت قانون، فرمان تقنینی شماره ۱۵۸ را هرچه عاجل ملغی و شورای ملی نیز این فرمان را به اسرع وقت رد کند.

دا وګورئ

ملي مشارکت ګوند: تش په نوم رهبران د افغانانو ترمنځ نفاق ته لمن وهي

  په افغانستان کې روان وضعیت له بل هر وخت څخه ډېر بحراني شوى، اړتیا ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *