سه شنبه , جنوري 16 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / مقامات هرات: تولیدات زعفران نسبت به سال گذشته ۱۵در صد افزایش یافته است

مقامات هرات: تولیدات زعفران نسبت به سال گذشته ۱۵در صد افزایش یافته است

 

زعفران افغانستان در خارج از کشور به نام کشورهای همسایه از جمله ایران به فروش می رسد (دهقانان)

هرات – مقامات محلی ولات هرات می گویند که تولیدات زعفران نسبت به سال گذشته پانزده درصد افزایش یافته‎است.

سومین جشنوارۀ گل زعفران دیروز در ولایت هرات برگزار شد که ده‎ها تن از دهقانان این ولایت تولیدات زعفران شان را در این جشنواره به نمایش گذاشتند.

عبدالصبور رحمانی یک تن از مسوولین این نمایشگاه امیدوار است که در سال جاری بتوانند بیش از هشت تن زعفران از این ولایت برداشت کنند.

رحمانی می گوید”: حاصل زعفران به شش تن رسیده بود اما امسال توقع برداشت ما تنها از هرات به هشت تن می‎رسد. در قسمت سطح کشت ما سال گذشته ۲۵۴۰ هکتار زمین را تحت کشت داشتیم و امسال بالای ۳۵۰۰ هکتار رسیده که این خود یک نوید بزرگ بوده و سال به سال توسعه می‎یابد.”

از سوی دیگر محمد آصف رحیمی والی هرات می‎گوید آنان در نظر دارند تا با کمک زعفران کاران هرات کشت این گیاه را در ولایات دیگر افغانستان نیز ترویج نماید.

رحیمی افزود: “دهقانان پیشتاز از ولایت‎های مختلف دعوت می‎شوند به هرات، بهترین راه ترویج و بهترین راه این که برای توسعه زعفران کمک شود این است که دهقانان ولایت‎ها بیایند و با دهقانان هرات صحبت کنند، از زبان دهقانان بیاموزند و سر مزرعۀ دهقان حضور داشته باشند.”

در سال‎های اخیر کشت و تولید زعفران در ولایت هرات افزایش قابل ملاحظه یافته‎اس؛ اما باوجود این هم دهقانان از نبود آزمایشگاه‎های معیاری برای صادارات زعفران به کشورهای خارجی شاکی اند.

آنان مدعی اند که عدم موجودیت امکانات لازم باعث شده که زعفران افغانستان در برخی موارد به نام ایران در کشورهای خارجی به فروش برسد:”زعفران افغانستان در خارج از کشور به نام کشورهای همسایه از جمله ایران به فروش می‎رسد.”

گفتنی است که کشت زعفران بدیل خوبی برای کشت کوکنار در افغانستان خصوصا در این ولایت شده ‎است.

دا وګورئ

راپور شبکۀ سی بی اس: کابل بعد از هفده سال جنگ هنوز هم محاصره است

  عصاکر امرکایی از سفارت تا میدان هوایی بدون هلیکوپتر نمیتوانند رفت و آمد کنند ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *