سه شنبه , جنوري 16 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / اتحادیۀ اروپا به حکومت افغانستان: اگر با فساد اداری مبارزۀ جدی نکنید، کمک ها راقطع خواهیم کرد

اتحادیۀ اروپا به حکومت افغانستان: اگر با فساد اداری مبارزۀ جدی نکنید، کمک ها راقطع خواهیم کرد

 

فساد در تمام بخشها بشمول انتخابات در افغانستان وجود دارد، پیآمدهای آن فاجعه بار است

کابل – سفیر اتحادیۀ اروپا در کابل خبر داده است که اگر با فساد اداری مبارزۀ جدی نشود، این اتحادیه کمک هایش را به افغانستان قطع خواهد کرد.

پیری مابدون سفیر اتحادیۀ اروپا در کابل در مصاحبه با تلویزیون یک گفت: “زمانیکه مالیه دهندگان اروپا کمک می‌کنند آنها قربانی را متحمل می‌شوند. آنها این کار را از روی سخاوتمندی و حس بشر دوستی می‌کنند. ما هدر رفتن این پول را نمی توانیم تحمل کنیم. اگر ما قضایای فساد را دریابیم، بگونۀ عاجل آنرا مطرح خواهیم کرد و ممکن برنامه‌های مربوطه را توقف دهیم. این مسؤولیت ماست و ما این موضوع را جدی می‌گیریم.”

این دیپلومات ارشد اروپایی از اعلام ستراتیژی مبارزه با فساد اداری از طرف حکومت افغانستان استقبال کرده؛ اما تاکید می کند که باید این ستراتیژی باجزییات اش عملی شود.

مابدون می افزاید، فساد در تمام بخش‌ها بشمول انتخابات در افغانستان وجود دارد پی‌آمدهای آن فاجعه‌بار است.

به باور برخی تمرکز قدرت، سبب گسترش فساد و افزایش مشکلات در کشور شده است؛ اما سفیر اتحادیۀ اروپا غیر متمرکز کردن قدرت را در دموکراسی‌های نوپا مانند افغانستان دشوار دانسته افزود: “اما حقیقت کاملاً پیچیده است. نظر به مشاهدات متعدد در سطح جهان، همه می‌دانیم که غیر متمرکز کردن بدون نیروی بشری و سرمایۀ مالی یک كلمه پوچ است. ما نمی‌خواهیم این امر در افغانستان اتفاق بیفتد.”

پیش از این سفیر قبلی اتحادیۀ اروپا در افغانستان تاکید کرده بود که غیر ممترکز کردن قدرت در افغانستان یک نیاز است و اتحادیۀ اروپا دراین راستا هزینه‌های زیادی را متحمل شده است، موضوعی که واکنش‌های زیاد را به همراه داشت.

ظاهراً با اظهار این دو دیدگاه متفاوت، حالا روشن نیست، سیاست اتحادیۀ اروپا درمورد افغانستان تغییر کرده یا نیاز به غیر متمرکز سازی قدرت با توجه به مشکلات موجود درسیاست‌های خارجی‌ها نسبت به افغانستان کمرنگ شده است.

دا وګورئ

راپور شبکۀ سی بی اس: کابل بعد از هفده سال جنگ هنوز هم محاصره است

  عصاکر امرکایی از سفارت تا میدان هوایی بدون هلیکوپتر نمیتوانند رفت و آمد کنند ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *