چهارشنبه , فبروري 21 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / نی: وضعیت آزادی بیان در کشور نسبت به دوره حامد کرزی بدتر شده ‌است

نی: وضعیت آزادی بیان در کشور نسبت به دوره حامد کرزی بدتر شده ‌است

 

در سه سال گذشته ۶۲۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران انجام شده که از تمام خشونتهای دوره ۱۳ سالۀ حکومت حامد کرزی از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۴ بیشتر است

در دوره حکومت وحدت ملی خبرنگاران از طرف دولت مجبور به سانسور شده و با تهدید مواجه شده درصورتیکه اگر سانسور نکنند به زندان خواهند رفت

کابل – یافته‌های دفتر حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان نشان می ‌دهد که وضعیت آزادی بیان در دوره حکومت وحدت ملی نسبت به دوره حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین، بدتر شده است.

نهاد حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان یا نی افزوده است که این نظرسنجی براساس شاخص‌های مانند اعمال خشونت‌علیه خبرنگاران، اعمال سانسور، بازداشت‌های کوتاه‌مدت، بسته‌شدن رسانه‌ها، محدودیت دسترسی به اطلاعات و فرار خبرنگاران از کشور انجام شده است.

به گفته این نهاد، در سه سال گذشته ۶۲۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران انجام شده که از تمام خشونت‌های دورۀ ۱۳ ساله حکومت حامد کرزی (از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۴ ) بیشتر است.

این نهاد بیان داشته است که در دوران حکومت وحدت ملی خشونت علیه خبرنگاران ۴۳۱ مورد نسبت به دورۀ حکومت قبلی بیشتر بوده است.

براساس گزارش نی، در نظرسنجی سال ۲۰۱۵ این نهاد ۵۰ درصد پاسخ دهندگان از اعمال سانسور حکومتی شکایت کرده بودند و در ارزیابی سال ۲۰۱۷ میلادی ۹۴ درصد پاسخ دهندگان گفته بودند که از ترس جان‌خود و خانواده‌هایشان نمی ‌توانند مطالب انتقادی را در شبکه‌های اجتماعی نشر کنند.

نی در این گزارش خود نوشته که در دورۀ حکومت وحدت ملی خبرنگاران از طرف دولت مجبور به سانسور شده و تهدید شده اند درصورتیکه سانسور نکنند به زندان خواهند رفت.

این نهاد گفته که شمار خبرنگارانی که در سه ساله گذشته بازداشت‌و زندانی شده اند، افزایش یافته است و به گفته نی، این کار به دستور شورای امنیت ملی، ریاست امنیت ملی و والی‌ها انجام شده است.

براساس گزارش نی، در سه سال گذشته ۱۱۲ رسانه در افغانستان بسته شده در حالیکه در دوران ریاست جمهوری ۱۳ سالۀ آقای کرزی هیچ رسانه‌‌ای مسدود نشده بودند.

دا وګورئ

حکومت له جمعیت سره د عبدالکریم خدام د لرې کېدو پر سر معامله کړې

حکومت منلې چې خدام به د سولې شورا د مرستیال، ضیاء الدین ضیاء د سمنګان ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *