چهارشنبه , فبروري 21 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / سپوتنیک: به قیمت ۷۰۲ میلیون دالر مهمات نا موجود به اردوی افغانستان خریداری شده است

سپوتنیک: به قیمت ۷۰۲ میلیون دالر مهمات نا موجود به اردوی افغانستان خریداری شده است

 

به دلیل عدم نظارت کافی، پنتاگون توانایی لازم برای محاسبه ۷۰۲ میلیون دالر مهمات در افغانستان را ندارد (جان سپکو)

امریکا اهداف دیگری در افغانستان دارد که تامین امنیت و جلو گیری از قاچاق مواد مخدر در کشور فقیر و رنجدیدۀ افغانستان درج اهداف اصلی آنها نیست (دگروال فضل احمد)

کابل – جان سپکو مفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارشی اعلام کرد که به دلیل عدم نظارت کافی، پنتاگون توانایی لازم برای محاسبۀ ۷۰۲ میلیون دالر مهمات در افغانستان را ندارد.

به گزارش سپوتنیک، حالا وزارت دفاع امریکا با مشکلات جدی محاسبۀ تجهیزات ارسالی به افغانستان روبرو شده است که بر اساس گزارش جدید مفتش خاص امریکایی، مرکز تعلیم و تربیۀ نیروهای نظامی افغانستان حتی قادر به محاسبه مرمی های نیست که فیر گردیده است.

طبق گزارش جان سپکو مفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان، در جریان سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ میلادی ۷۰۲ میلیون دالر مهمات در اختیار نیروهای امنیتی محلی افغانستان قرار گرفته است که این نهاد نظارتی نه تنها اطلاع ندارد که چه مقدار مهمات در این سال‌ها خریداری شده است؛ بلکه ابهام در این باره ممکن است، ممکن مشاجراتی را در کنگره برای تعیین بودجه به وجود بیآورد که در صورت نیافتن بودجۀ کافی، عملیات نظامی امریکا در افغانستان نیز به خطر میافتد.

جان سپکو در گزارش جدید خود می نویسد که نظارت بر مهمات در افغانستان بسیار محدود است حتی گروه طالبان قوماندانان خود را به خرید سلاح، سوخت و مهمات از سربازان افغان توصیه می‌ کنند؛ زیرا این اقدام هم آسانتر و هم ارزانتر است.

از سوی دیگر دگروال فضل احمد قاضی یکی از محاکم نظامی کشور به اژانس سپوتنیک گفته: ” صلاحیت عقد قراردادها از اسلحه و مهمات گرفته تا ترمیم وسایط نقلیۀ اردو و قوت های مسلح در دست خارجی ها میباشد که در افغانستان حضور دارند؛ بطور مثال میتوان گفت که مبلین موتر را به قیمت ۷۰۰ دالر تبدیل می کنند، در صورتی که در بازار آنرا می توان به قیمت ۲۰۰۰ افغانی ($۳۳) تبدیل کرد. تمام قرارداد ها با شرکت های خارجی صورت میگرد، زیرا ما در افغانستان کارخانه ترمیم اسلحه و وسایل تخنیکی و تولید مهمات را نداریم. افغانها اصلاً سلاحیت ترمیم و خرید اسلحه را ندارد».

به گفته فضل احمد قاضی، امریکایی ها خودشان قوای مسلح افغانستان را اکمال میکنند و قیمت را نیز خودشان میگذارند؛ بطور مثال میگویند که ۲۰ ملیارد دالر به افغانستان کمک کردیم و در بدل برای ما به قیمت ۴۵۰۰۰ دالر وسیلۀ نقلیۀ خود را به اردو می فروشد که در بازار بیش از ۱۰۰۰۰ دالر ارزش ندارد.

به گفتۀ وی، امریکا اهداف دیگری در افغانستان دارد که تامین امنیت و جلو گیری از قاچاق مواد مخدر در کشور فقیر و رنجدیده افغانستان درج اهداف اصلی آنها نیست.

دا وګورئ

حکومت له جمعیت سره د عبدالکریم خدام د لرې کېدو پر سر معامله کړې

حکومت منلې چې خدام به د سولې شورا د مرستیال، ضیاء الدین ضیاء د سمنګان ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *