چهارشنبه , جنوري 17 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / منبع نزدیک به ملامنصور: رهبر پیشین طالبان به دلیل مخالفت با سیاست‌های پاکستان کشته شد

منبع نزدیک به ملامنصور: رهبر پیشین طالبان به دلیل مخالفت با سیاست‌های پاکستان کشته شد

 

ملا منصور در بسیاری موارد با پاکستان مخالف بود و پیشنهاد پاکستان برای قبول معاونیت سراج الدین حقانی را نیز رد کرده بود

حساب بانکی منصور توسط پاکستانیها بسته شده و شگاف عمیق در روابط او با تمویل کنندهگان مالی پاکستانیاش به وجود آمده بود

ملا منصور طرفدار صلح با دولت افغانستان بود و ده روز پیش از کشته شدنش به بزرگان و قوماندانان طالبان گفته بود که نظریات شان را دربارۀ گفتگوهای صلح با همدیگر شریک کنند

کابل – یکی از افراد نزدیک به ملا منصور رهبر پیشین طالبان و از افراد حلقه درونی گروه طالبان گفته است که ملامنصور به دلیل مخالفت با سیاست‌های پاکستان کشته شد.

این منبع به نیویارک تایمز گفته است که ملا منصور طرفدار صلح با دولت افغانستان بود و ده روز پیش از کشته شدنش به بزرگان و قوماندانان طالبان گفته بود که نظریات شان را درباره گفتگوهای صلح با همدیگر شریک کنند.به نقل از این مقام طالبان، ملا منصور در بسیاری موارد با پاکستان مخالف بود و پیشنهاد پاکستان برای قبول معاونیت سراج الدین حقانی را نیز رد کرده بود.

این فرد به شرط فاش نشدن نامش گفته است که قتل ملا منصور به گونه‌مرموزی توسط پاکستان مهندسی شده بود و اسلام آباد دیگر بر او اعتماد نداشت و نمی‌خواست او درسطح رهبری طالبان باقی بماند.

به گفتۀ‎ این قوماندان طالبان، حساب بانکی منصور توسط پاکستانی‌ها بسته شده و شگاف عمیق در روابط او با تمویل کننده‌گان مالی پاکستانی‌اش به وجود آمده بود. او به روزنامه گفته است: “او می‌دانست که چیزی درحال وقوع است، و به همین دلیل به خانواده و قوماندانانش گفته بود متحد بمانند و به خواست‌های پاکستان تن ندهند”. نیویارک تایمزبه نقل از این مقام طالبان نگاشته است که ملا منصور در برابر بسیاری از خواست‌های پاکستانی‌ها ایستادگی می‌کرد؛ چنانچه او معاونیت سراج الدین حقانی فرد به شدت حمایت شده توسط آی اس آی را رد کرده بود. او هم چنان برنامۀ پاکستان را برای انجام گفتگوهای صلح با دولت افغانستان رد کرده بود. فرد نزدیک به ملا منصور گفته است: “پاکستان خواست‌های بسیار قوی از او داشت، اما منصور گفته بود شما نمی‌توانید برای انجام خواست‌های تان بر من فشار وارد کنید؛ من شورشگری را رهبری می‌کنم، تلفات را متحمل می‌شوم نمی‌توانید برمن فشار بیاورید”.

درگزارش به نقل از آغاجان معتصم، میانجی و وزیر مالیه رژیم طالبان نگاشته شده است که ملا منصور به گفتگو با دولت افغانستان آماده بود و نمایندگان با صلاحیت را بارها به پاکستان فرستاده بود.

به گفتۀ‌این مقام طالب، گرایش ملا منصور به ایران اغلب به هدف خارج کردن وابستگی طالبان از پاکستان بود.

دا وګورئ

واشنګټن پوسټ: له طالبانو سره د مسکو اړیکې له مجاهدینو سره د امریکا اړیکو ته ورته دي

  د روسیې د بهرنیو چارو وزیر هندي ډ‎يپلوماټانو ته ویلي و چې مسکو له ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *