سه شنبه , جنوري 16 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / پاکستان ۱۰۰۰ پوسته در امتداد سرحد افغانستان احداث کرده است

پاکستان ۱۰۰۰ پوسته در امتداد سرحد افغانستان احداث کرده است

حکومت افغانستان مخالف حصار گیری در امتداد سرحد با پاکستان است، زیرا دو کشور هنوز هم مناقشۀ سرحدی دارند

اسلام آباد – پاکستان می گوید که ناچار است حصار سرحدی را در امتداد سرحد با افغانستان ایجاد کند و یکی از دلایل چنین اقدام، عدم همکاری حکومت افغانستان است.

مقامات پاکستانی گفته اند که آنان به صورت یکجانبه دست به چنین اقدام می زنند تا به گفتۀ آنان “امنیت منطقه” را تامین کنند و در عین حال نظارت بر میلیون ها مهاجر افغان را که در پاکستان به سر می برند، افزایش میدهند.

جنرال آصف غفور، سخنگوی اردوی پاکستان، در جریان این هفته به خبرنگاران گفت که نظامیان آن کشور بیش از ۲۰۰ هزار نیرو را در امتداد سرحد با افغانستان جا به جا کرده و حدود ۱۰۰۰ پوستۀ امنیتی را نیز احداث کرده است. این مقام نظامی پاکستان همچنین ادعا کرد که حکومت افغانستان فقط ۲۰۰ پوستۀ امنیتی در امتداد سرحد دو کشور دارد. این سخنگوی نظامی پاکستان همچنین ادعا می کند که “تهدید دهشت افگنی هنوز هم در امتداد سرحد افغانستان وجود دارد” و اسلام آباد تا حال قادر نشده است تا به صورت مناسب میکانیزم هماهنگی را با افغانستان ایجاد کند. روی همین دلیل، به گفتۀ غفور، اسلام آباد چاره یی جز احداث پوسته های امنیتی به صورت یکجانبه در امتداد سرحد با افغانستان نداشت.

ظاهراً حکومت افغانستان مخالف حصار گیری در امتداد سرحد با پاکستان است، زیرا دو کشور هنوز هم مناقشه سرحدی دارند. حکومت پاکستان در حالی از تلاش در مورد امنیت منطقه صحبت می کند که مقامات افغانستان بار ها حکومت پاکستان به خصوص ISI یا استخبارات نظامی آن کشور را به حمایت از گروه طالبان و گروه های دهشت افگن مثل شبکۀ حقانی کرده اند. در برخی موارد، مقامات امریکایی نیز اتهامات مشابه وارد کرده اند.

 

مقامات افغان گفته اند که مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان در پاکستان، کشته شده اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده در ایبت آباد پاکستان، و در نهایت کشته شدن اختر محمد منصور، رهبر طالبان بعد از ملا عمر در پاکستان، مصداق ادعای آنان مبنی بر حمایت پاکستان از گروه های تندرو و تروریست است.

دا وګورئ

راپور شبکۀ سی بی اس: کابل بعد از هفده سال جنگ هنوز هم محاصره است

  عصاکر امرکایی از سفارت تا میدان هوایی بدون هلیکوپتر نمیتوانند رفت و آمد کنند ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *