جمعه , جنوري 19 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / لوی درستیزامریکا: گروهای تروریستی درافغانستان ومنطقه می خواهند که حملاتی را درغرب انجام دهند

لوی درستیزامریکا: گروهای تروریستی درافغانستان ومنطقه می خواهند که حملاتی را درغرب انجام دهند

افزایش احتمالی شمارنیروهای امریکایی درافغانستان برای جلوگیری ازحملههای تروریستان برغرب اثرگذار خواهد بود

امریکا با و خیم نشان دادن اوضاع میخواهد که اذهان عامه امریکایی هارا برای حضور عساکر خود درافغانستان آماده بسازد(عبد الحمید مبارز)

افزایش عساکر امریکا به این معنی است که بازی خونبار امریکا دوباره در افغانستان از صفر آغاز میشود(جیلانی ځواک)

واشنگتن – جنرال جوزف دنفورد، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده امریکا هشدارمی‌دهد که هم اکنون چندین گروه تروریست فعال درافغانستان آرزوی راه اندازی حمله‌های مرگبار را برغرب در سر می پرورانند.

دنفورد تاکید می ورزد که هژده تا نزده گروه تندرو درافغانستان ومنطقه فعال استند واین گروه ها می خواهند که حملاتی مشابه به حمله‌یازدهم سپتمبر را درغرب راه اندازی نمایند.

این جنرال بلند پایه امریکایی می افزاید که افزایش احتمالی شمارنیروهای امریکایی درافغانستان برای جلوگیری ازحمله‌های تروریستان برغرب اثرگذار خواهد بود.

دنفورد پس ازسخنرانی درکالج سنت مایکل کولچستر درباره اوضاع افغانستان ابراز نگرانی می کند ومی گوید که نیروهای دولتی افغانستان فراتر ازانتظار درجنگ تلفات می دهند وکاهش حضور امریکا دراین کشور یک انتخاب نیست.

جنرال دنفورد گفته است:”آن جا یعنی افغانستان جایی است که حمله کننده گان حمله های یازده هم سپتمبر را برنامه ریزی اجرا کردند ودراین منطقه هژده تا نزده گروه افراطی که وانمود کرده اند آرزوی حمله برغرب را دارند اگرچه اکنون ظرفیت آن را ممکن نداشته باشند. بنابراین وظیفه ما نگهداشتن فشار براین گروه ها است تا جلوحمله برغرب گرفته شود.”

بخشی ازنیروهای تازه ایالات متحده ممکن است بر چه‌گونه‌گی آموزش وتجهیز نیروهای هوایی کشور افغان توجه کند.

جنرال دنفورد تاکید می ورزد که درهفته های آینده با رییس جمهور ترمپ دیدار خواهد کرد ودر باره چه‌گونه‌گی افزایش تا به پنج هزار نیروی امریکایی درافغانستان با او بحث خواهد کرد.

قراراست رییس جمهور ترمپ پیش ازبرگزاری نشست سران ناتو به روز بیست وپنجم ماه می دربروکسل راهبرد اش را درباره افغانستان نهایی سازد.

اما عبدالحمید مبارز در رابطه به ویسا میگوید که امریکا با و خیم نشان دادن اوضاع میخواهد که اذهان عامه امریکایی هارا برای حضور عساکر خود درافغانستان آماده بسازد. امریکا در شانزده سال گذشته باوجود داشتن بیش از یک صد هزار نیرو نمیخواست که مخالفین مسلح دولت و دیگر گروهای تروریستی از بین برود.

وی علاوه کرد که روسیه با پاکستان و ایران اتحاد جدیدی را در مقابل امریکا تشکیل داده و این کشور نمیخواهد که افغانستان را برای آنان رها کند.

در همین حال غلام جیلانی ځواک رئیس مرکزتحقیقاتی و مشورتی افغان میگوید بسیار واضح است که گفته های این مقام امریکایی بخاطرآماده ساختن اذهان عامه برای افزایش نیروهای امریکایی در افغانستان است و حادثات خونین اخیر که درکشور صورت گرفته است نیز احتمال دارد که بخاطر همین هدف انجام شده باشد. وی در رابطه به ویسا گفت: افزایش عساکر امریکا به این معنی است که بازی خونبار امریکا دوباره در افغانستان از صفر آغاز میشود. در جریان جنگ 16 سال گذشته امریکا با وجود قتل و کشتار به صد ها هزار افغان نمی خواست که در افغانستان صلح و ثبات بیاید در آینده نیز هیچ تضمینی وجود ندارد که بعد از سالها جنگ و خونریزی در افغانستان صلح وثبات تامین گردد.”

دا وګورئ

واشنګټن پوسټ: له طالبانو سره د مسکو اړیکې له مجاهدینو سره د امریکا اړیکو ته ورته دي

  د روسیې د بهرنیو چارو وزیر هندي ډ‎يپلوماټانو ته ویلي و چې مسکو له ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *