چهارشنبه , فبروري 21 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / رییس معارف: نزدیک به ٢٠٠ مکتب در جوزجان تعمیر ندارد

رییس معارف: نزدیک به ٢٠٠ مکتب در جوزجان تعمیر ندارد

در مرکز ولایت و برخی از ولسوالی ها هنوز هم شاگردان در صنف های فروریخته, حویلی های کرایی و یا در روی خاک مصروف تدریس اند(مهتاب)

شبرغان – مسؤولان در جوزجان مى گویند که از جمله ٤٠٣ مکتب این ولایت، ١٨٤ مکتِب آن فاقد ساختمان ادارى و صنوف درسى است و متعلمین در فضاى آزاد درس مى خوانند.

عبدالحی یشین رییس معارف ولایت جوزجان، که دیروز در نشستى گزارش سالانۀ این نهاد را به مردم ارایه مى کرد گفت که دراین ولایت، حدود ١٩٣ هزار و ٢٠١ دانش آموز در ٤٠٣ مکتب مصروف فراگیرى درس و تعلیم هستند.

وى با بیان اینکه ١٨٤ مکتب هنوزهم ساختمان ندارد گفت: “در جریان یکسال گذشته، بیش از ١٣ هزار شاگرد پسر و دختر، در مکاتب جذب گردیده اند و هشت ساختمان را برای مکاتب مختلف جوزجان در سال ١٣٩٥ اعمار نمودیم و برای ٤٨ مکتب دیگر، دیوار احاطوی و در ٣١ مکتب هم مبرزهای صحی ساختیم, این کارها همه به کمک موسسات کمک کننده و غیردولتی صورت گرفته است.”

وى افزودکه در ١٩مکتب، چاه آب آشامیدنى حفرشده و در ٢٠ مکتب دیگر، آب ذریعه بشکه ها براى شاگردان انتقال داده مى شود و ٣٢١٠ چوکى نیز در مکاتب توزیع شده و قرار است حداقل ده مکتب دیگر در سال روان در سطح ولایت ساختمان گردد.

اما این اظهارات رییس معارف ولایت جوزجان، با عکس العمل اشتراک کنندگان نشست روبرو گردید.

مهتاب یکتن دیگر ازاشتراک کنندگان نشست گفت که در مرکز ولایت و برخی از ولسوالی ها هنوز هم شاگردان در صنف های فروریخته, حویلی های کرایی و یا در روی خاک مصروف تدریس اند.

اما رییس معارف مشکلات را پذیرفت و گفت که ریاست معارف به تنهایى نمى تواند این مشکلات را حل کند، باید تاجران و مسژولان کمک کننده در این راستا همکارى کنند.

دا وګورئ

حکومت له جمعیت سره د عبدالکریم خدام د لرې کېدو پر سر معامله کړې

حکومت منلې چې خدام به د سولې شورا د مرستیال، ضیاء الدین ضیاء د سمنګان ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *