چهارشنبه , جنوري 17 2018
کور‌پاڼه / تحلیل / پیشبینیهای مغرضانۀ مقامات امریکایی

پیشبینیهای مغرضانۀ مقامات امریکایی

ف، فایض

دانیل کاتس رئیس استخبارات ملی امریکا پیشبینی کرده است که وضعیت امنیتی افغانستان، بیش از پیش بدتر خواهد شد، وی احتمال میدهد که طالبان برقراو قصبات افغانستان نفوذ بیشتر پیدا خواهند کرد و وضعیت آشفتۀ اقتصادی، حکومت افغانستان را ناتوان خواهد ساخت.

این بار اول نیست که یک مقام ارشد امریکایی و آن هم استخباراتی چنین پیشبینی میکند، بلکه قبل ازین هم چنین پیشبینها شده است. در حقیقت این پیشبینی نیست؛ بلکه اطلاع رسانی است و به مردم افغانستان میگوید که چنین حالتی را بالای تان میآوریم؛ بحیث مثال در ننگرهار هنوز نامی از داعش نبود؛ اما امریکایی ها خبر دادند که منطقۀ اچین ننگرهار به مرکز بزرگ داعش مبدل خواهد شد، چنانچه دیدیم همان سان شد. اصل گپ این بود که امریکاییها تصمیم داشتند که اچین را بمرکز بزرگ داعش مبدل کنند و باز داعشیان را از اینجا به شمال کشور انتقال دهند و از آنجا به آسیایی میانه، چون راه کنر و نورستان، راه مصون انتقال آنها به بدخشان بود؛ اما ازینکه مردم ننگرهار بخصوص مردم محل درین رابطه با دادن قربانیها مقاومت کردند، امریکا مجبور شد برنامه را تغییر دهد. حینیکه داعش در ننگرهار ظهور کرد، تصمیم داشت همۀ ننگرهار را از وجود طالبان تصفیه کند، چنانچه حتی تا ولسوالی شیرزاد رسیدند، ولی مردم در مقابل آنها قیام کردند. گرچه طالبان هم تا جایی در برابر داعش مقاومت کردند؛ ولی حقیقت امر آن است که مقاومت اصلی را مردم محل کردند.

تا جایی که مربوط میشود به اهداف امریکا در افغانستان، معلوم است که امریکا در منطقه چه اهدافی را دنبال میکند. البته مقاومت و حتی مداخلۀ صریح روسیه در سوریه، امریکا را از پیشروی باز داشت و مجبور شد، حضور روسیه را نادیده نگیرد. بهمین ترتیب اقدام روسیه در اوکرایین سیلی محکمی بود بر روی مداخلات امریکا و آن کشور را نگذاشت به هدف خود برسد. متأسفانه اروپا هم گرچه خود سابقۀ استعماری دارد؛ اما درین شکی نیست که امروز امریکا، کشورهای اروپایی را در راه تحقق اهداف استعماری خود استخدام کرده است، اروپا نمیتواند بدون موافقت امریکا، تصمیم بگیرد؛

اما افغانستان درین میان جایگاه خاصی دارد. امریکا به عوض شدن قیادت حکومت در افغانستان توانست به بسیار سادگی پیمان امنیتی را که حامد کرزی رئیس جمهور پیشین از امضای آن سر، باز زد، بالای اشرف غنی و عبدا… بقبولاند، امریکا در زمان ریاست جمهوری بارک اوباما تعداد زیادی از عساکر خود را از خاک افغانستان بیرون کرد، ولی اکنون اینک به بهانۀ تقویت مخالفین حکومت افغانستان باز برمیگردد، کانگرس امریکا به رئیس جمهور ترمپ توصیه کرده است تا از (3000) الی (5000) عسکر اضافی به افغانستان اعزام نماید چنانچه تا اکنون (300) عسکر امریکایی در هلمند جابجا شده اند. بهمین ترتیب صدراعظم استرالیا گفته است که در مورد اعزام عساکر بیشتر به افغانستان غور میکند. او اظهار داشت که طرفدار اعزام عساکر بیشتر به افغانستان است شاید اقدامات مشابه از سوی کشورهای دیگر هم بعید از احتمال نباشد.

اصلاٌ امریکا میخواهد قوای اضافی خود را در افغانستان جابجا کند و برای مشروعیت بخشیدن به این اقدام تبلیغاتی را براه می اندازد تا در افغانستان برای این کار ذهنیت سازی کند. حقیقت این است که آغازگر جنگ کنونی در افغانستان امریکاست. همین امریکا بود که بخاطر بر اندازی مجاهدین از صحنۀ سیاسی تشکل طالبان را بوجود آورد و درین راه کشورهای همسایه هم بی دخل نبودند چون ازیک طرف آنها هم در افغانستان اهداف خود را داشتند و از سوی دیگر در برابر همکاری با امریکا از آن کشور امتیاز میگرفتند. می بینیم که پاکستان سالانه یکنیم ملیارد دالر از امریکا دریافت میکرد، ایران در مورد دستگاه اتومی خود با امریکا به توافق رسید، حتی تحریمها از سرش برداشته شد و امروز این هر دو همسایۀ ما در افغانستان حضور پر رنگ دارند؛ ولی ایران بتناسب پاکستان هوشیارانه عمل میکند. اگر حضور سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی ایران بیشتر از پاکستان نباشد، کمتر که هر گز نیست. زمانی بود که وقتی طالبان به مزارشریف رسیدند، دپلوماتهای ایرانی را بقتل رسانیدند که این کار آنها باعث خشم شدید ایران شد؛ ولی امروز همان ایران را می بینیم که با طالبان نزدیک شده است و میخواهد توسط طالبان جلو گسترش داعش را بگیرد. در حقیقت طالبان هم جنگ نیابتی امریکا را به پیش بردند، هم همسایگان ما را وهم اینک به جنگ نیابتی روسیه کمر بسته است. چنان مینماید که شمال افغانستان بیشتر از دیگر ساحات افغانستان به مرکز تقابل امریکا و روسیه مبدل خواهد شد چنانچه از فعالیتهای طالب و داعش در شمال کشور معلوم میشود. شهر کندز دو بار سقوط کرد واکنون هم در چند صد متری کندز حضور فعال نظامی دارند، ولی حکومت هنوز نتوانسته است که خطر طالبان و داعش بخصوص طالب را از سر شهر کندز دور نماید. فعالیت روز افزون نظامی طالبان حمایت روسیه و ایران و فعالیت روز افزون داعش، حمایت امریکا و پاکستان را بدنبال دارد. هنوز کارشناسان نظامی از قبل پیشبینی میکردند که افغانستان بمرکز تقابل امریکا و روسیه مبدل خواهد شد. گرچه روسیه از تسلیح و تجهیز طالبان انکار میکند و هکذا امریکا، داعش را دشمن خود وانمود میسازد؛ اما حقیقت امروز کاملاً آفتابی شده است.

درین میان مشکل عمده این است که حکومت افغانستان یک حکومت ناتوان و دست نشاندۀ امریکاست و نمیتواند بخاطر نجات کشور از این حالت، خود تصمیم بگیرد؛ بخصوص وجود حکومت دو سر برایش گرفتن چنین یک تصمیم را دشوار ساخته است. مشکل ملت افغانستان این است که مرجع تصمیم گیری گُم است؛ ما هیچ مرجع ملی نداریم که در زمینه تصمیم گرفته بتواند، بناأً از ملت ما هم راه گم شده است.

دا وګورئ

پاكستان؛ له نيابتي تر مخامخ جګړې

ع، وطندار له پاكستان سره د افغانستان اوسنۍ ناخوالې او اختلافات د انګرېزانو د رذيلانه ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *