چهارشنبه , فبروري 21 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / حضرت عمر زاخیلوال: پاکستان باید سران طالبان زندانی را به افغانستان تسلیم کند

حضرت عمر زاخیلوال: پاکستان باید سران طالبان زندانی را به افغانستان تسلیم کند

مقر اصلی گروه طالبان در پاکستان است” و پاکستان باید عمل مشابه به اقدام افغانستان را انجام بدهد

درحال حاضر شماری از قوماندانان گروه طالبان مانند ملا برادر، ملا نانی و شماری دیگری از قوماندانان این گروه در زندانهای پاکستان هستند

دو ماه پیش نیز وزارت امور خارجهنام ۸۵ نفر از مقامهای طالبان، شبکۀ حقانی و سایر گروههای تروریست را به مقامهای پاکستان داد تا آنان را دستگیر و به حکومت افغانستان تسلیم کنند

اسلام آباد – سفیر افغانستان در پاکستان در مصاحبه با یک تلویزیون پاکستانی گفته است که کابل بیشتر قوماندانان تحریک طالبان پاکستان را از بین برده و شماری از آنان را به پاکستان تسلیم کرده است.

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان در گفتگو با تلویزیون وقت نیوز گفته است که “مقر اصلی گروه طالبان در پاکستان است” و پاکستان باید عمل مشابه به اقدام افغانستان را انجام بدهد.

زاخیلوال افزوده است: “درحال حاضر شماری از قوماندانان گروه طالبان مانند ملا برادر، ملا نانی و شماری دیگر از قوماندان این گروه در زندان‌های پاکستان هستند و باید اسلام آباد آنان را تسلیم حکومت افغانستان کند.”

به گفتۀ او، کابل آماده است که شماری از قوماندانان زندانی تحریک طالبان پاکستان را به اسلام آباد تسلیم کند. سفیر افغانستان گفته است: “به پاکستان اطمینان می‌دهیم که هیچ گونه پایگاه امن تروریستان که یک تهدید جدی امنیتی برای پاکستان باشد در افغانستان وجود ندارد و خواست ما از پاکستان این است که اطمینان مشابه را به کابل بدهد.”

حکومت تا حال چند مرتبه فهرست‌مرکز‌های آموزشی تروریستان و پناهگاه‌های آنان را به پاکستان تسلیم کرده و از این کشور خواسته است که برضد آنان اقدام کند، اما “هنوز پاکستان چنین اقدامی نکرده است”.

دو ماه پیش نیز وزارت امور خارجۀ کشور نامه‌ای را که شامل فهرست ۳۲ مرکز آموزشی “تروریزم” است، به مقام‌های پاکستان سپرد. این مرکز‌ها در خاک پاکستان برضد افغانستان “فعالیت دارند”.

در خبرنامۀ این وزارت آمده بود که نام ۸۵ نفر از مقام‌های طالبان، شبکه‌ی حقانی و سایر گروه‌های تروریست به مقام‌های پاکستان داده شده است تا آنان را دستگیر و به حکومت افغانستان تسلیم کنند.

یک منبع امنیتی به تلویزیون ۱ گفته بود که مقام‌های پاکستان در این مورد چراغ سبز نشان دادند، اما به اساس گزارش‌ها هنوز اقدامی از سوی اسلام آباد صورت نگرفته است.

دا وګورئ

حکومت له جمعیت سره د عبدالکریم خدام د لرې کېدو پر سر معامله کړې

حکومت منلې چې خدام به د سولې شورا د مرستیال، ضیاء الدین ضیاء د سمنګان ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *