چهارشنبه , فبروري 21 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / مردم : طالبان مسلح در فراه از زمينداران ماليه مى گيرند

مردم : طالبان مسلح در فراه از زمينداران ماليه مى گيرند

سال گذشته، از بابت زمين خود ٧٠٠٠ افغانى به عنوان ماليۀ زمين به طالبان پرداخت کرده ام(یک تن از زارعین)

فراه – باشنده هاى فراه مى گويند که طالبان مسلح، براى سال دوم جمع آورى “ماليات سالانۀ زمين هاى زراعتى” را در مرکز اين ولايت نيز آغاز نموده و مردم را مجبور به پرداخت اين پول مى کنند اما طالبان اين سخنان را رد مى کنند.

 

محراب الدین مالک هفتاد جريب زمين در قریه گنهکان که در مربوطات مرکز اين ولايت موقعيت دارد، به آژانس خبرى پژواک گفت که سال گذشته، از بابت زمين خود ٧٠٠٠ افغانى به عنوان ماليۀ زمين به طالبان پرداخت کرده است.

موصوف که با پژواک صحبت مى کرد افزود: «چند روز قبل بازهم طالبان در تماس تیليفونی با بزرگان قریه خواهان پرداخت مالیۀ زمينداران اين قریه شدند و از سه روز بدینسو، روند پرداخت مالیه در قریه گنهکان جریان دارد.»

او گفت که طالبان، سالانه از هر ده جريب زمين، يک هزار افغانى به عنوان ماليه جمع آورى مى کنند و مردم از ترس طالبان ناگزيراند اين پول را به آنان بپردازند.

به گفتۀ او با آن که قريه هاى اطراف شهر فراه تحت کنترول دولت قرار دارد؛ اما طالبان در اطراف شهر گشت و گذار مى کنند و مى توانند در صورت عدم پرداخت پول، باشنده هاى اين محلات را تهديد کنند. دادالله قانع منشی شورای ولایتی گفت که ناکارآيى دولت و فساد گسترده در دواير دولتى، سبب شده است که مخالفين مسلح دولت، بتوانند حتى در برخى مناطق مرکز اين ولايت از مردم به عنوان ماليه، عشر و زکات پول جمع آورى کنند.

اداره محلى فراه نيز اخذ پول به عنوان ماليۀ زمين از سوى مخالفین مسلح دولت در ولسوالی ها و برخى قریه هاى مرکز اين ولايت را رد نمى کند.

محمد ناصر مهری سخنگوی والی در مورد گفت که ادارۀ محلی، براى جلوگیری از اخذ مالیات بی موجب توسط طالبان مسلح، اقداماتی را روی دست گرفته است.

قارى يوسف احمدى يکتن ازسخنگويان اين گروه درايميلى که به پژواک ارسال کرده، گفته است که گزارشاتى را که گويا طالبان ازهر٦٠ جريب زمين مبلغ شش هزارافغانى بنام ماليه جبرا ازمردم اخذ مينمايد، رد مى کنند.

وى افزود ه است که طالبان تاکنون درمورد اخذ ماليات ازمردم دراين ولايت کدام برنامه يى ندارد

دا وګورئ

حکومت له جمعیت سره د عبدالکریم خدام د لرې کېدو پر سر معامله کړې

حکومت منلې چې خدام به د سولې شورا د مرستیال، ضیاء الدین ضیاء د سمنګان ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *