چهارشنبه , فبروري 21 2018
کور‌پاڼه / خبرونه / بسیاری از کشورهای غربی در نشست راه ابریشم در چین شرکت نمی‌کنند

بسیاری از کشورهای غربی در نشست راه ابریشم در چین شرکت نمی‌کنند

این نشست به عنوان یک رویداد مهم دیپلوماتیک برای چین خوانده شده است که قرار است در ماه آینده زیر نام نشست ستراتيژیک راه نو ابریشم با میزبانی شی رییس جمهور چین برگزار میشود

کابل-گزارش‌ها می‌رسانند که تنها یک رهبر از کشورهای بزرگ غربی در مهترین نشست حکومت چین در بارۀ راهبرد چین برای راه نو ابریشم اشتراک خواهد کرد.

این نشست به عنوان یک رویداد مهم دیپلوماتیک برای چین خوانده شده است که قرار است در ماه آینده زیر نام نشست ستراتيژیک راه نو ابریشم با میزبانی شی جین پینگ رییس جمهور چین برگزار می‌شود.

مقام‌ها در وزارت خارجۀ چین می‌گویند که بسیاری از کشورهای بزرگ غربی از شرکت در این نشست خودداری کرده‌اند.

این درحالی‌است که رییس جمهور چین از ابتکار عمل برای ساخت راه ابریشم که آسیا را با افریقا و اروپا وصل می‌کند؛ یک برنامۀ نقطۀ تحول برای سرمایه گزاری میلیاردها دالر با پروژه‌هایی شامل راه آهن‌ها، بندرها و شبکه‎های انتقال برق استند.

رویترز در یک گزارش که روز سه شنبه به نشر رسید گفت که چین برای این ابتکار ۴۰ میلیارد دالر اختصاص داده است.

نظر به گزارش رویترز، منابع دپلوماتیک در چین می‌گویند که حکومت چین انتظار داشت که تریسا می، نخست وزیر انگلستان، در این نشست شرکت کند، اما در فهرستی که روز سه شنبه از سوی وزارت خارجۀ چین به نشر رسید، تنها از نام یک رهبر کشورهای گروه «جی ۷» یاد آوری شده بود.

وانگ یی، وزیر خارجۀ چین، در یک نشست خبری حضور ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، و نیز رییس جمهور فلپین را در این نشست تأیید کرد و گفت که در این نشست رهبران ۲۸ کشور به شمول اسپانیا، هنگری، پولند، سربستان، سویس و چک اشتراک می‌کنند

دا وګورئ

حکومت له جمعیت سره د عبدالکریم خدام د لرې کېدو پر سر معامله کړې

حکومت منلې چې خدام به د سولې شورا د مرستیال، ضیاء الدین ضیاء د سمنګان ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *