جمعه , جنوري 19 2018
کور‌پاڼه / تحلیل / عزل مسعود و احتمال کشمکش جدید سیاسی

عزل مسعود و احتمال کشمکش جدید سیاسی

عزیز چوپان

تشکیل حکومت وحدت ملی هیچگاه بخیر افغانستان نبوده است.ما به یاد نداریم که دو نامزد رای مساوی گرفته باشند و با صلاحیتهای مساوی در حکومت شریک شوند. اینکه ادعا شد که در انتخابات ریاست جمهوری تقلب صورت گرفت، در آن هیچ جای شکی نبود؛ ولی این تقلب از سوی دو تیم انتخاباتی صورت گرفت. می پذیریم که در میزان تقلب تفاوتهای وجود داشت، یکی زیاد و دیگری کم دست به تقلب زد ولی هیچ دستی از دستبرد به تقلب پاک نبود.

با آنکه آنچنان که تقریباً یکسال بعد از سوی رئیس قبلی کمیسیون انتخاباتی اعلان شد اشرف غنی رای بیشتر و داکتر عبدا… رای کمتر گرفته بود، بناأً اشرف غنی برندۀ انتخابات بود، ولی ضعف و ترس غنی و مداخلۀ بیمورد امریکا وضع سیاسی کشور ما را پیچیده از گذشته ها ساخت. اگر رئیس جمهور طی فرمانی ریاست اجرائیه را بمیان میآورد وزیر دست رئیس جمهور کار میکرد، با آنکه آن هم مخالف قانون اساسی بود ولی با آن هم یک توجیه ضعیف داشت ولی اینکه رئیس جمهور و رئیس اجرائیه با سهم کاملاً مساوی در حکومت شریک شوند خود بمعنای چلنج نمودن نظام بود.

طبق قول معروف. صد خروار آب گنده حمامی را در کار است، اشرف غنی هر که را پیدا کرد به او امتیاز بخشید و به زعم خودش صف خود را تقویت کرد، بدون شک آنکه شایستگی و ظرفیت افراد را در نظر بگیرد.

غنی، احمد ضیا مسعود معاون پیشین ریاست جمهوری را بحیث نمایندۀ خاص خود در امور اصلاحات با صلاحیت معادل معاون ریاست جمهوری معرفی کرد، گرچه گاهی به این اداره و گاهی به آن اداره سری زد؛ اما کار او نتایج محسوس و ملموسی در پی نداشت، چون او از نظر تحصیل و دانش در موقعیتی نبود که به او چنین امیدهای بزرگی بسته شود، او هم بهمین راضی بود که فقط تایتلی داشته باشد. او در زمان کمپاین انتخاباتی آنچنان که اکنون در فیسبوکها هم نشر شده تیم اصلاحات و همگرایی را با دست داشتتن در … متهم میکرد فقط به خاطر اینکه آقای غنی را راضی نگه داشته باشد ولی اکنون که بتاریخ 28-1-1396 طی حکمی از سوی رئیس جمهور از عهده اش عزل شده است میگوید که درین مورد با رئس اجرائیه مشورت نشده و رئیس جمهور صلاحیت عزل او را ندارد. او رئیس جمهور را تهدید کرد که حکم خود را پس بگیرد ورنه در چند روز آینده طی اجتماعی تصمیم خود را اعلان خواهدکرد. او تهدید کرد که عزل او کشمکشها و جنگهای داخلی را در پی خواهد داشت. اولاً از لحاظ حقوقی، رئیس جمهور که او را مقرر کرده بود و پست جدیدی برای او ایجاد کرد، حق عزل او را هم دارد. گرچه قبلاً ریاست اجرائیه با وی وعده شده بود و غنی گفت که من، جنرال دوستم و استاد دانش برین اتفاق نظر داریم که بست جدیدی بنام ریاست اجرائیه ایجاد گردد و آقای احمد ضیا به آن منصوب شود. اما وقتی جان کیری وزیر خارجۀ امریکا طوق حکومت وحدت ملی را در گردن او آویخت مجبور شد بست دیگری را بنام نمایندۀ با صلاحیت رئیس جمهور در امر اصلاحات ایجاد کند. گرچه خواه علتش را هر چه بدانیم ولی اجراآت آقای مسعود آنچنان که آقای غنی توقع داشت جایی را نگرفت، گرچه باور دارم مسأله کارکردگی و عدم کارکردگی او در عزلش نقش ندارد، و این اقدام رئیس جمهور برخاسته از اختلافات سیاسی است، چون غنی گفته بود که حرف مسعود حرف من است ولی چگونه شد که گپ به عزل مسعود کشید.

بهمه حال رئیس جمهور نه باید بخاطر مصلحتهای خود چنین بستهایی را ایجاد میکرد و نه هم چاکلیت ککوداری در دهن افرادی میکرد؛ بلکی چنین اقدامات باید در روشنی قانون اساسی و قوانین نافذۀ دیگر کشور، بر اساس ضرورتهای ملی و کشوری صورت میگرفت، اگر چنین می بود طبعاً برای چنین بستها افراد شایسته یی جستجو میشد که حتماً نتایج محسوس مثبتی هم در پی میداشت.

آنچنان که آقای مسعود اخطار میکند، اخطار او به همان افسانۀ معروف میماند که میگویند روباهی را گرفته و قصد کشتن او را داشتند ولی روباه گفت او مردم به کشتتن من چیزی بدست تان نمیآید، ولی اگر مرا کشتید، قیامت میشود. مردم از ترس اینکه با کشتن روباه قیامت نشود او را رها کردند وقتی روباه چند قدم از مردم دور شد گفت اگر مرا میکشتید بر من قیامت بود. گر چه با توجه به اجراآت و مؤامرات دو نیم سال گذشته اکنون دیر شده است که به این حکومت دل بست و از آن امید خیر کرد ولی اگر چنین اقدامات بخاطر مصالح ملی صورت گیرد، من باور داردم که نه جنگ میشود و نه کسی آماده است که به خاطر آقای مسعود تفنگ بر شانه کرده باز به کوهها برود؛ زیرا دیگر زمانۀ به کوه رفتنها گذشته است و نه هم آقای مسعود کدام لشکری با خود دارد و ازین «بچه ترسانکها» چیزی بدستش نخواهد آمد، ولی من شک دارم که رئیس جمهور تصمیمی برای فردای روشن کشور داشته باشد، اگر چنین میبود گامهایی را که برداشت نباید برمیداشت و در دو نیم سال گذشته یک تغییر مثبت در وضع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، اداری و غیره بنظر میخورد، به نفع ملت این است که این حکومت ناتوان کنار رفته، راه را برای یک حکومت کارا باز کند.

دا وګورئ

پاكستان؛ له نيابتي تر مخامخ جګړې

ع، وطندار له پاكستان سره د افغانستان اوسنۍ ناخوالې او اختلافات د انګرېزانو د رذيلانه ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *