جمعه , جنوري 19 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / کمیسیون نظارت از دسترسی به اطلاعات: تا کنون حکومت تنها شعار می‎دهد و در عمل هیچ چیزی را انجام نداده ‎است

کمیسیون نظارت از دسترسی به اطلاعات: تا کنون حکومت تنها شعار می‎دهد و در عمل هیچ چیزی را انجام نداده ‎است

حکومت باید در مورد تمام پروژههای بزرگ ملی و روند حکومتداری به مردم اطلاعات به موقع بدهند

با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی این امیدواری در میان مردم بوجود آمد که زمینه کار را برای صدها هزار تن فراهم میکند اما حکومت تا حال با شعار دادن مردم را فریب داده است(هاشم الکوزی)

کابل – کمیسیون نظارت از دسترسی به اطلاعات می‎گوید که حکومت در مورد ارائه معلومات از پروژه‎های بزرگ ملی کشور ناتوان شده‎است.

اکرام افضلی رئیس این کمیسیون می‎گوید که تا کنون حکومت تنها شعار می‎دهد و در عمل هیچ چیزی را انجام نداده‎است.افضلی گفت که حکومت باید در مورد تمام پروژه‎های بزرگ ملی و روند حکومتداری به مردم اطلاعات به موقع بدهند.

وی افزود:”زمانی‎که فرصت حساب دادن یا ارائه معلومات می‎رسد حکومت درین زمینه ناتوان می‎شود و تنها به شعارها و وعده‎ها اکتفا می‎کند و این گونه حکومتداری برای مردم قابل قبول نیست.”

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که با وجود تماس‎های مکرر ما هیچ یک از اداره مسئول حکومتی حاضر به ارائه معلومات در مورد پروژه تاپی نشدند. روز دوشنبه خواستیم تا پیشرفت‎ها در مورد پروژه تاپی را با مردم شریک بسازیم.

سخنگویان ریاست جمهوری و وزارت تجارت می‎گویند که ارایه جزئیات اخیر در مورد پروژه تاپی مسئولیت وزارت معادن و پترولیم است اما سخنگوی وزارت معادن می‎گوید که اجازه ندارد تا در این مورد صحبت کند. پروژۀ انتقال گاز از ترکمنستان به هند به نام «تاپی» در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی توسط رئیس جمهور افغانستان و همتای ترکمنستانی اش به امضا رسید.

این خط لوله گاز پس از طی کردن ۱۴۷ کیلومتر در داخل خاک ترکمنستان وارد افغانستان می‎شود و از ولایت‎های فراه، کندهار، هرات و هلمند می‎گذرد و از طریق پاکستان به هند می‎رود.

پیش از این مقام‎های افغان گفته بودند که با عملی شدن این پروژه زمینۀ کار برای دوازده هزار تن فراهم خواهد شد. هاشم الکوزی رئیس کمیسیون امنیتی و دفاعی این جرگه در این مورد به رادیو آزادی گفت:”آنان)دولت) به پروژه های مهم مانند تاپی توجه نمی کنند هرچه زودتر باید جوانان بیکار جذب بازار کار شوند و این با تطبیق همچو پروژه ها مانند تاپی امکان دارد اما تا هنوز کار عملی این پروژه معلوم نیست.” به گفتۀ الکوزی با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی هرچند این امیدواری در میان افغان‎ها به میان آمد که حکومت می‎تواند با عملی کردن پروژه‎ها زمینه کار را برای صدها هزار تن فراهم می‎کند؛ اما به گفتۀ وی حکومت تا حال با دادن شعار مردم را فریب داده و اقداماتی که بالای زندگی مردم تاثیرات مثبت بگذارد، صورت نگرفته‎است.

دا وګورئ

واشنګټن پوسټ: له طالبانو سره د مسکو اړیکې له مجاهدینو سره د امریکا اړیکو ته ورته دي

  د روسیې د بهرنیو چارو وزیر هندي ډ‎يپلوماټانو ته ویلي و چې مسکو له ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *