جمعه , جنوري 19 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / ولسی جرگه: رييس جمهور در معرفى نامزد وزرا با ولسى جرگه بازى سياسى مى کند

ولسی جرگه: رييس جمهور در معرفى نامزد وزرا با ولسى جرگه بازى سياسى مى کند

رییس جمهور، قبلا به هیئت اداری جرگه تعهد کرده بود که بعد از استیضاح مقام های امنیتی، نامزد وزراء را غرض گرفتن رای اعتماد به جرگه معرفی می کند

کاب- نایب اول ولسی جرگه، از تاخير در معرفی نامزد وزرا براى گرفتن راى اعتماد به اين جرگه انتقاد می کند و می گوید که رییس جمهور، در اين مورد با اين جرگه “بازی سیاسی” را انجام می دهد.

ولسى جرگه، در ماه عقرب سال گذشته وزراى امور خارجه، کار و امور اجتماعی، فوایدعامه، معارف، ترانسپورت، مخابرات و تحصيلات عالى را به دليل مصرف کمتر از هفتاد درصد بودجه انکشافى، سلب اعتماد نمود؛ اما وزراى اين وزارت ها به اساس حکم رييس جمهور به کار شان ادامه مى دهند.

همچنان وزارت های اطلاعات و فرهنگ، معادن و پترولیم و سرحدات، اقوام و قبایل نیز از سوی سرپرستان اداره می شود؛ زيرا عبدالبارى جهانى از سمت وزارت اطلاعات و فرهنگ و داوودشاه صبا از وزارت معادن استعفا داده و محمدگلاب منگل وزير پيشين سرحدات و قبايل نيز به حيث والى ننگرهار توظيف شده است.قابل ذکر است که نرگس نهان، به اساس حکم رییس جمهور به حیث سرپرست و نامزد وزیر معادن و پترولیم معرفی و به کارش را آغاز کرده است.

همایون همایون نایب اول ولسی جرگه، در نشست دیروز این جرگه گفت که رییس جمهور، قبلا به هیئت اداری جرگه تعهد کرده بود که بعد از استیضاح مقام های امنیتی، نامزد وزراء را غرض گرفتن رای اعتماد به جرگه معرفی می کند.او در ادامه افزود: «متاسفانه رییس جمهور تا کنون نامزد وزرا را معرفی نکرده و با شورا بازی سیاسی را به راه انداخته و انجام می دهد.»

همایون بدون ارایه جزییات گفت که ادامه کار سرپرستان و سلب اعتماد شده ها، نقض صریح قوانین نافذۀ کشور است و باید به این وضعیت نقطۀ پایان گذاشته شود.

او علاوه کرد: “اگر نامزد وزراء به معرفی گرفته نمی شود، حکومت فعلی باید یک حکومت دیکتاتور اعلام شود، نه یک حکومت دموکراتیک.” صالح محمد سلجوقی نماینده مردم هرات در این جرگه نیز گفت که سرپرستان با نمایندگان مردم، برخورد خوب نمی کنند و خود را پاسخگو نمی دانند.

او نیز از رهبری حکومت خواست تا به سرپرستی نقطه پایان بگذارد و هرچه عاجل اعضای کابینه را غرض قانونمند شدن حکومت، به ولسی جرگه معرفی نماید.

دا وګورئ

واشنګټن پوسټ: له طالبانو سره د مسکو اړیکې له مجاهدینو سره د امریکا اړیکو ته ورته دي

  د روسیې د بهرنیو چارو وزیر هندي ډ‎يپلوماټانو ته ویلي و چې مسکو له ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *