چهارشنبه , فبروري 21 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / شماری از اعضای مشرانو جرگه: امریکا تنها نظاره‌گر خونریزی در افغانستان است

شماری از اعضای مشرانو جرگه: امریکا تنها نظاره‌گر خونریزی در افغانستان است

امریکا وقتی کمک مالی و نظامی میکند، چرا جلو تروریستان را نمیگیرد، چرا با حامیان تروریستان وارد مذاکره نمیشود

تا زمانیکه شورای ملی این موضوع را بطور عملی و منظم تعقیب نکند هیچ فایده ندارد و درد افغانستان را مداوا نمیکند(کارشناسان)

کابل – شماری از اعضای مشرانو جرگه از افزایش ناامنی‌ها در کشور ابراز نگرانی کرده می‌گویند که “امریکا تنها نظاره‌ گر خونریزی در افغانستان است.”

بهادرشاه واصفی، عضو مشرانو جرگه در نشست علنی دیروز مشرانو جرگه با اشاره به حملات تروریستی اخیر در کشور گفت: امریکا تنها تماشاچی خونریزی در افغانستان و بی تفاوت از کنار این قضایا می‌گذرد.

واصفی افزود امریکا وقتی کمک مالی و نظامی می‌کند، چرا جلو تروریستان را نمی‌گیرد، چرا با حامیان تروریستان وارد مذاکره نمی‌شود؟

شهر کابل در دو هفته گذشته شاهد چندین حملۀ تروریستی بود که ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت. تنها در حملۀ تروریستی در شفاخانۀ سردار محمد داوود خان، بیش از ۵۰ تن جان شان را از دست دادند.

همزمان با فرارسیدن فصل بهار در کشور این نگرانی وجود دارد که حملات انفجاری و مسلحانه تروریستان در کشور افزایش می‌یابد.

نادر بلوچ، عضو مشرانو جرگه با بیان این‌که «وضعیت امنیتی کشور نگران‌کننده است»، گفت: افزایش ناامنی نشان می‌دهد که دوست‌های بین‌المللی افغانستان طرفدار صلح نه؛ بل خواستار ادامۀ جنگ هستند.

وی تاکید کرد که ادامۀ جنگ به نفع مردم و هیچ کشوری دیگر نیست.

بلوچ همچنان سران حکومت وحدت ملی را متهم به «نفاق‌افگنی» کرد و گفت: سران حکومت اکنون مسوولیت دشمن که همانا نفاق‌افگنی میان مردم است، به عهده گرفته اند.

نبیه مصطفی‌زاده، عضو دیگر مشرانو جرگه گفت: چرا در مورد موافقت‌نامه‌ها با کشورهای جهان تجدید نظر نمی‌شود؟ حکومت وحدت ملی در نخستین روزهای کاری خویش پیمان امنیتی با امریکا را به امضا رساند، پیمانی که برخی نمایندگان از آن به عنوان «وثیقۀ مرگ مردم افغانستان» یاد می‌کنند.

این در حالیست که شماری از اعضای ولسی جرگه نمایندگان دیروز نیز در نشست علنی خواستار تجدید نظر در مورد این پیمان شده بودند. نمایندگان ولسی جرگه امریکا را متهم می‌کند که به تعهدات خود در این پیمان عمل نکرده است. در همین حال شماری از کارشناسان امور میگویند که ولسی جرگه و مشرانو جرگه بار ها از بالای امریکا انتقاد کرده و گفته است که قرار داد امنیتی کابل- واشنگتن به حل معضل افغانستان نه؛ بلکه با تشدید جنگ و افزایش تلفات ملکی کرده است؛ اما به گفتۀ آنان اعضای شورای ملی به اساس مسؤولیت هایی که دارند به این موضوع را به شکل اصولی تعقیب نمیکنند.

آنان می افزایند تا زمانیکه شورای ملی این موضوع را بطور عملی و منظم تعقیب نکند هیچ فایده ندارد و درد افغانستان را مداوا نمیکند.

دا وګورئ

حکومت له جمعیت سره د عبدالکریم خدام د لرې کېدو پر سر معامله کړې

حکومت منلې چې خدام به د سولې شورا د مرستیال، ضیاء الدین ضیاء د سمنګان ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *