جمعه , جنوري 19 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / وزارت تجارت و صنایع: با تطبیق قانون حمایت از مستهلکین، جلو ورود اجناس بی‌کیفیت گرفته خواهد شد

وزارت تجارت و صنایع: با تطبیق قانون حمایت از مستهلکین، جلو ورود اجناس بی‌کیفیت گرفته خواهد شد

کمیسیون تطبیق این قانون به تاجران و فروشندگان مهلت سهماهه میدهد تا اجناس بیکیفیت و تاریخ سپری شده را از اموالشان دور و خود را مطابق استندردهای وضع شده عیار کنند

کابل – وزارت تجارت و صنایع از تطبیق “قانون حمایت از مستهلکین” از تاریخ هشتم حمل سال ۱۳۹۶ خبرداده می‌گوید که با تطبیق قانون حمایت از مستهلکین، جلو ورود اجناس بی‌کیفیت به بازار گرفته خواهد شد.

مقام‌ها در این وزارت می‌گویند: کمیسیون تطبیق این قانون به تاجران و فروشندگان مهلت سه‌ماهه می‌دهد تا اجناس بی‌کیفیت و تاریخ سپری شده را از اموالشان دور و خود را مطابق استندردهای وضع شده عیار کنند، در غیر آن با برخورد قانونی مواجه خواهند شد.

قربان حقجو معین وزارت تجارت و صنایع دیروز (یک‌شنبه) در یک نشست خبری گفت: باوجود اینکه قانون حمایت از مستهلکین دوماه قبل تنفیذ شده‌بود اما به دلیل نبود مرجع تطبیق کننده، این قانون از هشتم حمل سال آینده اجرایی خواهد شد.

حقجو افزود: برای تطبیق این قانون ادارۀ توسعۀ رقابت و حمایت از قانون مستهلکین در چوکات وزارت تجارت و صنایع ایجاد شده‌است. کمیسیونی متشکل از وزارت خانه‌های زراعت، اقتصاد، مالیه، اتاق تجارت و صنایع، ادارۀ نورم و استندرد و جامعۀ مدنی نیز از تطبیق این قانون نظارت خواهند کرد.

حقجو یادآور شد: این قانون بالای تمام کالاها و خدمات (خوراکی، صحی، تجملی و مواد ساختمانی) تطبیق خواهد شد.

او تصریح کرد: ادارۀ توسعۀ رقابت و حمایت از قانون مستهلکین در حال حاضر به استثنای ۱۲ ولایت دور افتاده در تمام کشور – ۲۲ ولایت- نمایندگی دارد و در تطبیق آن توجه جدی خواهد کرد.

براساس گفته‌های حقجو؛ در حال حاضر برخی دکانداران اجناس بی‌کیفیت و تاریخ سپری‌شده را به قیمت دلخواه خود بالای مردم به فروش می‌رسانند؛ اما پس از این دولت بر اساس مواد این قانون با آنان برخورد خواهد کرد.

دا وګورئ

واشنګټن پوسټ: له طالبانو سره د مسکو اړیکې له مجاهدینو سره د امریکا اړیکو ته ورته دي

  د روسیې د بهرنیو چارو وزیر هندي ډ‎يپلوماټانو ته ویلي و چې مسکو له ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *