چهارشنبه , فبروري 21 2018
کور‌پاڼه / افغانستان / برخی نمایندگان مردم هرات در ولسی جرگه: قونسلگری ایران در هرات بنام بیمه از افغان‌ها پول می‌گیرد

برخی نمایندگان مردم هرات در ولسی جرگه: قونسلگری ایران در هرات بنام بیمه از افغان‌ها پول می‌گیرد

روزانه ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تن از قونسلگری ایران در هرات ویزه گرفته، تقاضای سفر به آنکشور را میکنند و با اخذ این پول روزانه هزارها یورو از کشور بنام بیمه خارج میشود

کابل – برخی نمایندگان مردم هرات در ولسی جرگه می‌گویند از یک ماه به این طرف قونسلگری ایران در هرات از هر افغان که به ایران سفر می‌کند مبلغ ۱۵ یورو بنام بیمه اخذ می‌کند.

محمد رضا خوشک وطندوست یکی از این نمایندگان در نشست روز شنبه این جرگه از این مسئله ابراز نگرانی کرده گفت در حالی که این پول بنام بیمه گرفته می‌شود؛ اما خدماتی در بدل آن به افغان‌ها در ایران عرضه نمی‌شود.

 

وی گفت:”قونسلگری ایران بر علاوۀ پول ویزا که می‌گیرد پانزده یورو از بابت حق بیمه از کسانی که تقاضای ویزه می‌کنند و می‌خواهند ایران بروند می‌گیرد، ظاهراً این قرارداد با یک شرکت خصوصی صورت گرفته و آن‌ها یک برگه می‌دهند که ما در بدل آن خدمات را انجام می‌دهیم در حالی که به هیچ عنوان صحت ندارد.”

وطندوست گفت روزانه ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تن از قونسلگری ایران در هرات ویزه گرفته و تقاضای سفر به آن‌کشور را می‌کنند و با اخذ این پول روزانه هزارها یورو از کشور بنام بیمه خارج می‌شود.

اما وی نگفت که این شرکت خصوصی پول را در بدل عرضه کدام خدمات اخذ می‌کند و به چه دلیل این خدمات را انجام نمی‌دهد.

هیئت اداری ولسی جرگه با توجه به جدیت موضوع خواهان پیگیری این مسئله از سوی کمیسیون روابط بین‌المللی ولسی جرگه گردید.

این مسئله بسیار جدی است در حقیقت یک پول هنگفت و گزاف گرفته می‌شود و در ایران وقتی که یک حادثه رخ می‌دهد به خدمت آن‌ها حاضر نشده و این موضوع را به صورت جدی بررسی کنند.”

پیش از این شماری از رسانه‌های داخلی نیز در مورد گرفتن پول بیمه از سوی یک شرکت خصوصی در سرحد اسلام قلعه – دوغارون از سوی ایران گزارش‌هایی را منتشر کرده بودند.

در گزارش به نقل از افغان‌ها گفته شده بود که این شرکت خصوصی در توافق به حکومت ایران از آنان به شکل جبری مبلغ هشت صد افغانی بیمه اخذ می‌کند.

دا وګورئ

حکومت له جمعیت سره د عبدالکریم خدام د لرې کېدو پر سر معامله کړې

حکومت منلې چې خدام به د سولې شورا د مرستیال، ضیاء الدین ضیاء د سمنګان ...

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *